Բորելն ու Պոմպեոն Թուրքիային կոչ են անում զերծ մնալ Ղարաբաղում վտանգավոր գործողություններից
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հեռախոսով քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում՝ կոչ անելով արտաքին կողմերին զերծ մնալ վտանգավոր գործողություններից: Այս մասին ասվում է ԵՄ արտաքին ծառայության հայտարարության մեջ, որը տարածվել է ուրբաթ Բրյուսելում՝ զրույցից հետո:
«Երկու առաջնորդներն էլ գնահատել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղիհակամարտության գոտում և կոչ արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և պահպանել համաձայնեցված հրադադարը: Նրանք կողմերին կոչ են արել անհապաղ վերսկսել բովանդակալից բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Այս երկու սկզբունքները կոչ են անում բոլոր դերակատարներին, ներառյալ արտաքին կողմերին, ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են մեծացնել տարածաշրջանի համար ռիսկերը», - ասվում է դրանում:
Միացյալ Նահանգներն ու ԵՄ-ն արտաքին կողմ ասելով նկատի ունեն Թուրքիային, որը, ինչպես հոկտեմբերի 2-ին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ավելի քան 300 սիրիացի իսլամիստ է տեղափոխել Ղարաբաղի հակամարտության գոտի: Դրանից հետո Բրյուսելը Անկարային կոչ է արել չխառնվել, գրում է ՏԱՍՍ-ը։

Боррель и Помпео призвали Турцию воздержаться от опасных действий в Карабахе
Глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель и госсекретарь США Майк Помпео обсудили по телефону ситуацию в Нагорном Карабахе, призвав внешние стороны воздержаться от опасных действий. Об этом говорится в заявлении внешнеполитической службы ЕС, распространенном в пятницу в Брюсселе по итогам разговора, сообщает ТАСС.
«Оба руководителя также оценили ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта и призвали к немедленному прекращению боевых действий и соблюдению согласованного режима прекращения огня. Они призвали стороны безотлагательно возобновить содержательные переговоры под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Эти два принципа призывают всех действующих лиц, включая внешние стороны, воздерживаться от действий, которые могут увеличить риски для региона», - отмечается в нем.
Под внешней стороной США и ЕС подразумевают Турцию, которая, как заявил 2 октября президент Франции Эмманюэль Макрон, перебросила свыше 300 сирийских исламистов в зону конфликта в Карабахе. После этого Брюссель призвал Анкару не вмешиваться в конфликт и способствовать его мирному урегулированию.