Ադրբեջանը ռազմագերների հանդեպ կիրառում է ճնշման միջոցներ՝ ֆիզիկական և հոգեբանական. Արցախի ՄԻՊ-ը հրավիրում է միջազգային հանրության ուշադրությունը
24/10/2020 11:37
Վերջին օրերին ադրբեջանական սոցիալական մեդիայում ինտենսիվորեն տարբեր լուսանկարներ և տեսանյութեր են տարածվում, որոնցում երևում է հայկական կողմի դիակների ու ռազմագերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի, գլխատման, նաև ռազմագերիներին հանրային հետաքրքրասիրության առարկա դարձնելու դեպքեր: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
Նա նշեց, որ լուսանկարներում ու տեսանյութերում հիմնականում կեղծ տվյալներ չեն, դրանք համապատասխանում են իրականությանը:
«Տեսանյութերից ակնհայտ է, որ ռազմագերների հանդեպ կիրառում են ճնշման միջոցներ՝ ֆիզիկական և հոգեբանական, որպեսզի նրանց ադրբեջանական քարոզաչական թեզերը ներկայցնելու համատեքստում օգտագործեն», - նշեց Բեգլարյանը՝ կարևոր համարելով, որ միջազգային հանրությունն ուշադրություն դարձնի վերոնշյալ դեքերին:

Азербайджан применяет к военнопленным физические и психологические методы давления – омбудсмен Карабаха
24/10/2020 13:06
В последние дни в азербайджанском сегменте социальных сетей интенсивно распространяются фотографии и кадры бесчеловечного обращения с армянскими военнопленными и телам армянских военнослужащих, случаи отрезания головы, позирования перед камерами с армянскими военнопленными, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
Он отметил, что на фотографиях и в видеоматериалах в основном реальные данные, они соответствуют действительности.
«Эти кадры свидетельствуют о том,  что к армянским военнопленным применяются  физические и психологические методы давления, чтобы использовать их в контексте тезисов азербайджанской пропаганды», - отметил Артак Бегларян.