ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Շերինը կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղում հարվածել Թուրքիայի «քթին»
Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսանդր Շերինը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում իր գործունեության համար Թուրքիայի «քթին հարվածելու» անհրաժեշտության մասին: Անգործությունը կարող է Ռուսաստանին սպառնալ տհաճ հետևանքներով, հայտարարել է Պետդումայի պատգամավորը:
Քաղաքական գործիչը մատնանշել է մի շարք ապացույցների առկայությունը՝ հօգուտ այն փաստի, որ Թուրքիան ներգրավված է Ղարաբաղում զինված առճակատման մեջ: Ավելին, Անկարան չի փորձում թաքցնել իր աջակցությունն Ադրբեջանին: Թուրքական կողմին վստահելը չարժե, պնդում է Շերին՝ նշելով, որ այն փորձում է «ընկերանալ» Մոսկվայի հետ, երբ դրանում անձնական շահ է տեսնում: Թուրքերի նման թաքնված թշնամությունը պատմականորեն պայմանավորված է, քանի որ հենց Ռուսաստանն է երկրին զրկել կայսրության կարգավիճակից, ասել է պատգամավորը:
Եթե չարձագանքենք Ղարաբաղում Անկարայի գործողություններին, ապա Կասպից ծովում շուտով կարող է հայտնվել թուրքական հենակետ, որը կբացի մուտքը ՆԱՏՕ, տարածաշրջան: Շերինը պնդում է, որ Թուրքիան այժմ ուղիներ է փնտրում Ռուսաստանի Դաշնությունը «ճոճելու» համար՝ մտադրվելով դա անել Կովկասի տարածքով: Ներկայիս պայմաններում անհրաժեշտություն կա հարվածելու Անկարային «քթին», որպեսզի հետևանքները գլոբալ չդառնան:

Депутат Госдумы Александр Шерин призвал ударить Турцию «по носу» в Нагорном Карабахе
Депутат Госдумы РФ Александр Шерин заявил о необходимости ударить Турцию «по носу» за ее активность в Нагорном Карабахе. Бездействие может грозить для России неприятными последствиями, отметил депутат Госдумы.
Политик указал на наличие ряда свидетельств в пользу того, что Турция вовлечена в вооруженное противостояние в Карабахе. Кроме того, Анкара не пытается скрывать своей поддержки в пользу Азербайджана. Доверять турецкой стороне не стоит, настаивает Шерин, отмечая, что та старается «дружить» с Москвой - когда видит в этом личную выгоду. Подобная скрытая вражда турков обусловлена исторически, ведь именно Россия лишила страну статуса империи, считает депутат.
Если не реагировать на действия Анкары в Карабахе, то в Каспии может вскоре появиться турецкая база, что откроет доступ к НАТО к региону. Шерин настаивает, что сейчас Турция ищет способы «раскачать» РФ, намереваясь сделать это через Кавказ. В актуальных условиях есть необходимость ударить Анкару «по носу», чтобы последствия не стали глобальными.