Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարը մեկնաբանել է Մակրոնի հասցեին  Էրդողանի վիրավորանքները
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը դատապարտել է Թուրքիայի ղեկավարության վիրավորանքները Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին և «զրպարտիչ քարոզչությունն» իր երկրի հասցեին:
Նախագահ Թայիփ Էրդողանը կոշտ քննադատել է  Փարիզի՝ իսլամական անջատողականության դեմ պայքարի ծրագրերը և Ֆրանսիայում «լուսավոր իսլամի» կառուցումը: Նախօրեին նա ասել է, որ Մակրոնը «կորցրել է իր մտքի նկատմամբ վերահսկողությունը» և «հոգեկան վիճակի բուժման» կարիք ունի: Այս խոսքերից հետո Ֆրանսիան հետ է կանչել խորհրդակցությունների համար իր դեսպանին Անկարայից:
«Քոնֆլան-Սենտ-Օնորին քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո Թուրքիայի իշխանությունների կողմից դատապարտման կամ համերաշխության որևէ պաշտոնական նշանի բացակայության ֆոնին, վերջին օրերին ավելացվել է Ֆրանսիայի դեմ ատելությունն ու  զրպարտիչ քարոզչությունը, որը ցույց էր տալիս մեր և մեր մեջ ատելություն սերմանելու ցանկություն, ինչպես նաև ուղղակի վիրավորանքներ հանրապետության նախագահի հասցեին՝ արտահայտված թուրքական պետության բարձրագույն մակարդակով», - ասված է նախարարի հաղորդագրությունում:
Չարագործը հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան Փարիզի մերձակայքում գտնվող Քոնֆլան-Սենտ-Օնորինի ուսումնական հաստատության մոտակայքում գլխատել է պատմության ուսուցչին: Ոստիկանությունը գնդակահարել է հարձակվողին:

Глава МИД Франции прокомментировал оскорбления Эрдогана в адрес Макрона
Глава французского МИД Жан-Ив Ле Дриан осудил оскорбления руководства Турции в адрес президента Франции Эммануэля Макрона и «клеветническую пропаганду» против своей страны.
Президент Тайип Эрдоган резко критикует планы Парижа бороться с исламским сепаратизмом и построением «просвещенного ислама» во Франции. Накануне он заявил, что Макрон «потерял контроль над разумом» и нуждается в «лечении психики». После этих слов Франция отозвала посла из Анкары.
«К отсутствию каких-либо официальных знаков осуждения или солидарности со стороны турецких властей после теракта в Конфлан-Сент-Онорин в последние дни добавилась ненавистническая и клеветническая пропаганда против Франции, свидетельствующая о желании разжигать ненависть против нас и внутри нас, а также прямые оскорбления в адрес президента республики, выраженные на самом высоком уровне турецкого государства», — говорится в коммюнике министра.
Злоумышленник вечером 16 октября обезглавил преподавателя истории около учебного заведения в коммуне Конфлан-Сент-Онорин недалеко от Парижа. Полицейские застрелили нападавшего.