Կրեմլը մեկնաբանել է Ղարաբաղում հրադադարի մասին ԱՄՆ հայտարարությունը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ղարաբաղում հրադադարի մասին ԱՄՆ հայտարարությունը, նշել է, որ այս հակամարտությունը չպետք է լինի մրցակցության վայր:
ԱՄՆ-ն նախօրեին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական նոր հրադադարի մասին: Դա տեղի է ունեցել Վաշինգտոնում կայացած բանակցություններից հետո:
«Սրված փուլում գտնվող ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորման գործընթացը չպետք է և չի կարող լինել որևէ մրցակցության վայր», - պատասխանել է Պեսկովն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է Կրեմլը վերաբերվում նման պայմանավորվածություններին և արդյոք ԱՄՆ-ին հաջողվե՞լ է անել ավելին, քան Ռուսաստանին:
«Իհարկե, Ռուսաստանը, որպես խմբի համանախագահ, պատրաստ է ողջունել ցանկացած քայլ, որը կօգնի դադարեցնել պատերազմը», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը:

В Кремле прокомментировали заявление США о прекращении огня в Карабахе
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя заявление США о прекращении огня в Карабахе, заявил, что этот конфликт не должен быть местом для соперничества или конкуренции.
Накануне США объявили о новом гуманитарном перемирии в Нагорном Карабахе. Это произошло после переговоров в Вашингтоне.
«Процесс урегулирования карабахского кризиса, находящегося в острой стадии, не должен и не может быть местом для какого-то соперничества или конкуренции», - ответил Песков на вопрос о том, как в Кремле относятся к таким договоренностям и считают ли, что США удалось сделать больше, чем России.
«Разумеется, Россия как сопредседатель группы готова приветствовать любые шаги, которые помогут остановить войну», - сказал Песков журналистам.