Հայ դպրոցականները միջազգային օլիմպիադայում 4 մեդալ են նվաճել, իսկ Ադրբեջանից ու Թուրքիայից անգամ գովասանագրի չեն արժանացել
26/10/2020 11:41
Պատերազմական իրավիճակում հայ դպրոցականները հաղթել են 2020թ. Աստղագիտության և Աստղաֆիզիկայի 14-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն առցանց անցկացվել է Էստոնիայում։ Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից:
Հայաստանը ներկայացրել է չորս մասնակից. բոլորն էլ արժանացել են մեդալների:
Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի աշակերտներից Արտաշես Գյոլեցյանը (11-րդ դասարան) արժանացել է ոսկե մեդալի, Եվա Հունանյանը և Կարեն Բաղդասարյանը (երկուսն էլ 12-րդ դասարան) արժանացել են արծաթե մեդալների: Քվանտ վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Գյուլամիրյանը ևս նվաճել է արծաթե մեդալ։
Օլիմպիադային մասնակցող 10 միլիոնանոց Ադրբեջանի և ավելի քան 70 միլիոնանոց Թուրքիայի թիմերի անդամներից որևէ մեկը նույնիսկ գովասանագրի չի արժանացել։

Армянские школьники завоевали на международной олимпиаде 4 медали
Армянские школьники одержали победу на 14-ой Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая проходила в онлайн-режиме в Эстонии. Об этом сообщает министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Армению представляли четыре участника, все они завоевали медали. Из учащихся Специальной физико-математической школы им. А.Шагиняна Арташес Гёлецян (11-й класс) завоевал золотую медаль, Ева Унанян и Карен Багдасарян (12-класс) завоевали серебро. Учащийся 11-го класса гимназии «Квант» Давид Гюламирян также завоевал серебряную медаль.
Никто из участвующих в олимпиаде команд Азербайджана с 10-миллионным населением и Турции с 70-миллионным населением не удостоился даже грамот и благодарности.