Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը խոչընդոտում է նրանց հիմնարար իրավունքների իրականացմանը. Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը բանաձև է ընդունել
27/10/2020 13:50
Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը միաձայն ընդունել է Արցախին սատարող հռչակագիր, որտեղ ընդգծվում է Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի միջև պատմականորեն հարուստ հարաբերությունները, մշակույթի և համայնքային կառավարման ոլորտներում ձևավորված սերտ կապերը, հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից:
Հռչակագրում նշված է, որ Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը խոչընդոտում է նրանց հիմնարար իրավունքների իրականացմանը և հակասում ազատության, հավասարության ու համագործակցության ոգուն, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:
Փաստաթղթում նշված է, որ հաշվի առնելով հակամարտության կենսական վտանգը Արցախի բնակչության համար՝ Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները՝ ապահովելու բնակչության պաշտպանությունը և իրականացնել բոլոր քայլերը, որոնք թույլ կտան նպաստել նրա բնակիչների անվտանգությանը:
Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտը նաև որոշում է կայացրել մասնակցելու Արցախին մարդասիրական կարիքները հոգալու համար աջակցություն ցուցաբերելու հարցում՝ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի միջոցով տրամադրելով 50 000 եվրոյի չափով մարդասիրական օգնություն։

Изоляция народа Арцаха препятствует реализации его основных прав – Совет французского департамента Буш-дю-Рон
27/10/2020 14:53
Совет французского департамента Буш-дю-Рон единогласно принял Декларацию в поддержку Арцаха, в которой подчеркиваются богатый исторический опыт отношений и тесные связи, установленные между  Арменией, Арцахом и департаментом Буш-дю-Рон в сфере культуры и муниципального управления, сообщает МИД Республики Арцах.
В Декларации отмечено, что изоляция народа Арцаха препятствует реализации его основных прав и противоречит духу свободы, равенства и сотрудничества, которые необходимы для установления прочного мира в регионе.
В документе говорится, что, учитывая экзистенциальную опасность конфликта для народа Арцаха, Совет департамента Буш-дю-Рон призывает правительство Франции принять все возможные меры для обеспечения защиты населения и предпринять все шаги, которые позволят гарантировать безопасность его жителей.
Департамент Буш-дю-Рон также принял решение оказать содействие Арцаху для удовлетворения его гуманитарных потребностей, предоставив через Координационный совет армянских организаций Франции гуманитарную помощь в размере 50 000 евро.