Իրանի ԱԳ փոխնախարարն այցելել է Արդաբիլ նահանգի հյուսիսարևմտյան սահմանային շրջաններ
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին երեքշաբթի այցելել է Ադրբեջանին սահմանակից Ասլանդուզ քաղաքի հյուսիսարևմտյան շրջաններ:
«Այսօր մենք կայցելենք Իրանի կարևոր ջրային և էլեկտրական կառույցներ՝ սահմանամերձ Արաքս գետի ափին», - ասել է նա՝ այցելելով Ասլանդուզ և Խոդա Աֆարին քաղաքների սահմանային շրջաններ, որոնք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության գոտու մոտ են:
Նա սահմանամերձ շրջանների, ջրամբարների ու այլ կառույցների անվտանգությունն անվանել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կարմիր գիծը՝ նշելով, որ Ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում չի կարելի վնաս հասցնել Իրանի սահմանային շրջաններին:
Արաքչին այցելել է Ասլանդուզ քաղաքի «Միլմոգան» ամբարտակ և մեկնել Խոդա-Աֆարին քաղաք՝ այցելելու «Խոդա-Աֆարին» և «Գիզ-Գալասի» ամբարտակները:

Аракчи посетил северо-западные пограничные районы в провинции Ардебиль
Замглавы МИД Ирана по политическим вопросам Аббас Аракчи во вторник посетил северо-западные районы, граничащие с Азербайджаном в городе Асландуз.
«Сегодня мы посетим важные водные и электрические конструкции Ирана на пограничной реке Арас», отметил он, посещая пограничные районы в городах Асландуз и Хода-Афарин, которые расположены вблизи места конфликта между Азербайджаном и Арменией.
Он назвал безопасность пограничных районов, плотин и конструкций красной линией Исламской Республики Иран, отметив, что нельзя повредить иранским пограничным районам в ходе карабахского конфликта.
Аракчи посетил плотину «Милмоган» в городе Асландуз, и отправился в город Хода-Афарин, чтобы посетит плотины «Хода-Афарин» и «Гиз-Галаси».