Հայաստանին կտրամադրվի 17 մլն եվրո լրացուցիչ ֆինանսավորում
Ազգային ժողովն այսօր քննարկեց Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման բանկի միջև ստորագրված վարկային համաձայնագիր: Ըստ այս համաձայնագրի՝ նախատեսվում է լրացուցիչ 17 մլն եվրո ներգրավել:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, ով ամբիոնից ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև 2020 թվականի ապրիլի 21-ին ստորագրված «Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը, նշեց, որ համաձայնագրով առաջարկվում է շարունակել Տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող նախկին երկու ծրագրերը, որոնք ուղղված էին համայնքներում սոցիալական նշանակության ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Նա տեղեկացրեց, որ մինչ այժմ իրականացված վերջին ծրագրի արժեքը 30 մլն դոլար էր: Իրականացված ծրագրի շրջանակում վերակառուցվել են մանկապարտեզներ, դպրոցներ, ինչպես նաև առողջապահական հաստատություներ: Բացի այդ՝ գույքով են ապահովվել որոշ մանկապարտեզներ և դպրոցներ:
«Առաջարկվող համաձայնագրով լրացուցիչ ֆինանսավորում ենք ակնկալում ստանալ, որը կկազմի շուրջ 17 մլն եվրո: Այս ծրագիրը մենք գնահատում ենք արդյունավետ», - շեշտեց Տերտերյանը:

Армении получит дополнительное финансирование в размере 17 млн. евро
Парламент Армении обсудил сегодня подписанное между правительством Армении и Международным банком реконструкции и развития (IBRD) кредитное соглашение. Согласно соглашению, предусматривается предоставить Армении дополнительно 17 млн. евро.
Заместитель министра территориального управления и развития Ваче Тертерян, представляя проект закона о ратификации подписанного между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития 21 апреля 2020 года кредитного соглашения «О дополнительном финансировании программы социальных инвестиций и местного развития», отметил, что согласно проекту предлагается продолжить реализуемые Фондом территориального развития две программы, направленные на развитие инфраструктур социального назначения в общинах.
Он сообщил, что стоимость осуществленной до сих пор программы составляет 30 млн. долларов. В рамках программы реконструированы детские сады, школы, а также здравоохранительные учреждения. Кроме того, некоторые детсады и школы обеспечены инвентарем.
«Мы ожидаем получить по этой программе дополнительное финансирование, которое составит порядка 17 млн. евро. Мы оцениваем эту программу как эффективную», - отметил Ваче Тертерян.