Աշխարհազորը հիմնվում է բացառապես կամավորության սկզբունքի վրա. Պաշտպանության փոխնախարար
Խորհրդարանում այսօր քննարկվեց «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին հարցը: Այն ենթադրում է «աշխարհազոր» բառի հստակեցում։
Ըստ նախագծի՝ աշխարհազորը Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ է:
Աշխարհազորի կիրառումը ներառում է մասնակցությունը Հայաստանի սահմանների կամ հակառակորդի հետ շփման գծի վտանգված հատվածների զինված պաշտպանությանը, մասնակցությունը հակառակորդի դիվերսիոն, ահաբեկչական, հետախուզական կամ հատուկ օպերացիաների ուժերի և այլ գործողությունների դեմ պայքարին, մասնակցությունը հատուկ և կարևորագույն նշանակության օբյեկտների զինված պաշտպանությանը և այլն:
Աշխարհազորի համակարգը գործում է տարածքային սկզբունքով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը նշեց, որ աշխարհազորը բացառապես կամավորության սկզբունքի հիման վրա է.
«Աշխարհազորում կարող են ընդգրկվել պահեստազորում հաշվառված, սակայն կցագրում չունեցող քաղաքացիները: Այն քաղաքացիները, որոնք ունեն պահեսազորում զինվորական հաշվառում և կցագրում, ախարհազորի կազմի մեջ չեն մտնում»:

Ополчение формируется исключительно на добровольной основе – Габриел Балаян
В парламенте Армении сегодня обсуждается законопроект о внесения изменений в закон «Об обороне», который предполагает уточнение термина «ополчение».
Согласно законопроекту, ополчение – это система вооруженной обороны Армении по добровольному принципу с участием граждан во время военного нападения, непосредственной угрозы нападения или в ходе боевых действий.
Отряды ополчение могут участвовать в вооруженной защите находящихся под угрозой участков границы Армении или линии соприкосновения с противником, в борьбе против диверсионных, террористических, разведывательных сил в ходе специальных операций противника, в вооруженной защите объектов особого и важного назначения и т.д. Система ополчения формируется по территориальному признаку.
Заместитель министра обороны Габриел Даниелян отметил, что ополчение основано исключительно на принципе добровольности.
«В ополчение могут вступать граждане, которые зачислены в резерв, однако не состоят на учете. Те граждане, которые зачислены в военный резерв и состоят на учете  в военном комиссариате, не вступают в ополчение», - сказал он.