Ռազմական դրության ժամանակ որոշակի գործողությունների համար պատժաչափերը կխստացվեն
ԱԺ-ն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը: Նախագիծն անցավ 71 կողմ քվեով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծով առաջարկվում է լրամշակել մի շարք հոդվածներով նախատեսված արարքների համար պատժաչափերը:
ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը նախագիծը ներկայացնելիս նշել էր, որ ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում որոշակի գործողություններ կատարելու համար առավել խիստ պատժաչափեր են նախատեսվում:
Նա միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ արդեն իսկ առկա են պաշտոնատար անձանց առաջադրված համապատասան մեղադրանքներ, և իրենք գտնում են, որ այս պահի դրությամբ պետք է ավելի խիստ պատժաչափեր սահմանվեն, որպեսզի այդօրինակ անձինք որոշակի իրավիճակներում ձեռնպահ մնան որոշակի արարքներ կատարելուց կամ անգործություն ցուցաբերելուց:

Парламент одобрил законопроект об ужесточении наказания за ряд действий во время военного положения
Парламент Армении принял сегодня в первом чтении законопроект о внесении изменений в Уголовный кодекс Армении 70 голосами «за».
Напомним, согласно законопроекту предлагается доработать ряд статей, предусматривающих наказание за ряд действий.
Представляя проект, замминистра обороны Габриел Балаян отметил, что во время режима военного положения, войны или боевых действий за определенные действия предусматривается наиболее строгое наказание.
Он также сообщил, что уже есть предъявленные должностным лицам соответствующие обвинения и они считают, что на данный момент должны быть установлены более строгие наказания, чтобы такие лица в определенных ситуациях воздерживались совершать такие действия или проявлять бездействие.