ԱՀԿ-ն կոչ է անում պաշտպանել բժիշկներին Լեռնային Ղարաբաղում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է արել պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գտնվող խաղաղ բնակիչներին և բժիշկներին:
ԱՀԿ-ն նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները խանգարում են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումների իրականացմանը:
Լեռնային Ղարաբաղում Covid-19 հետ կապված իրավիճակը բարելավելու համար ԱՀԿ-ն կոչ է անում զերծ մնալ քաղաքացիական անձանց և բժշկական հաստատությունների վրա հարձակումներից: Հատկապես կարևոր է, որ բոլոր բուժաշխատողները պաշտպանված լինեն բռնությունից, որպեսզի նրանք կարողանան պայքարել համավարակի դեմ, հայտնում է միջազգային կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
ԱՀԿ-ն ավելացրել է, որ այս պահին Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության համատեքստում անհնար է գնահատել կորոնավիրուսային իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում:

В ВОЗ призвали защитить медиков в Нагорном Карабахе
Всемирная организация здравоохранения выступила с призывом защитить гражданских лиц и медиков в зоне конфликта в Нагорном Карабахе.
В ВОЗ отметили, что боевые действия в Нагорном Карабахе мешают реализации мер по борьбе с коронавирусом.
Чтобы улучшить ситуацию, связанную с COVID в Нагорном Карабахе, ВОЗ призывает воздерживаться от нападений на гражданских лиц и медицинские учреждения. Особенно важно, чтобы все медицинские работники были защищены от насилия, чтобы они могли бороться с пандемией, — заявили в пресс-службе международной организации.
ВОЗ добавила, что в данный момент в условиях конфликта между Арменией и Азербайджаном оценить ситуацию с распространением коронавируса в Нагорном Карабахе невозможно.