ԲՀԿ-ն պատվիրակություն է գործուղում Մոսկվա՝ քննարկելու Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Այսօր տեղի է ունեցել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նիստ, որը նախագահել է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, հայտնում են կուսակցությունից:
Նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել ԲՀԿ քաղխորհրդի անդամներ՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանին, ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանին, ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանին, ԲՀԿ Կանանց խորհրդի համանախագահ Լուիզա Սարգսյանին հրատապ գործուղել ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա:
Հաշվի առնելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և ՌԴ իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցությունների միջև երկարամյա գործակցությունը՝ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը որոշում է կայացրել հրատապ կարգով միջկուսակցական մակարդակում գործընկերների հետ քննարկել Արցախում և Հայաստանի սահմաններին ստեղծված ծանր իրավիճակը: Ռազմավարական գործընկերների հետ քննարկման առարկա են դառնալու ինչպես թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական տանդեմի կողմից սանձազերծված պատերազմին, այնպես էլ այս պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածության և Թուրքիայի միջոցով ադրբեջանական բանակը միջազգային ահաբեկիչներով զինելուն վերաբերող հարցեր:
Գագիկ Ծառուկյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ անհրաժեշտ է օր առաջ վերականգնել Հայաստանի Հանրապետության դարավոր բարեկամ և բնական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության հետ լիարժեք հարաբերությունները, քանի որ տարածաշրջանում անվտանգության միակ երաշխավորը հենց Ռուսաստանն է:
«Անհրաժեշտ է գործընկերային և դիվանագիտական բոլոր հնարավոր եղանակներն ու խողովակներն օգտագործելով անհապաղ հասնել կրակի դադարեցմանը և նախանշել ամենասեղմ ժամկետներում իրավիճակի հանգուցալուծման տարբերակները», - ամփոփել է Գագիկ Ծառուկյանը:

Делегация партии «Процветающая Армения» отбудет завтра в Москву
Партии «Процветающая Армения» командирует в Москву делегацию для срочного обсуждения создавшейся в Арцахе и на границах Армении тяжелой ситуации. Такое решение принято по итогам состоявшегося сегодня заседания политсовета партии «Процветающая Армения» под председательством Гагика Царукяна.
В состав делегации войдут члены политсовета партии вице-спикер парламента Армении Ваге Энфиаджян, председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции Микаел Мелкумян, секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян, сопредседатель Совета женщин партии «Процветающая Армения» Луиза Саркисян.
Учитывая долголетнее сотрудничество между партией «Процветающая Армения» и правящей партией РФ «Единая Россия», председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян принял решение срочно обсудить на межпартийном уровне с коллегами создавшуюся в Арцахе и на границах Армении сложную ситуацию. Предметом обсуждения со стратегическими партнерами станут как развязанная турецко-азербайджанским террористическим тандемом война, так и вопросы непосредственной вовлеченности Турции в эту войну и привлечения в ряды азербайджанской армии международных террористов при поддержке Турции.
Гагик Царукян вновь подтвердил необходимость скорейшего восстановления полноценных отношений с вековым другом и союзником Российской Федерацией, поскольку единственным гарантом безопасности в регионе является именно Россия.
«Необходимо использовать все партнерские и дипломатические каналы для достижения прекращения огня и поиска путей урегулирования ситуации», - сказал Гагик Царукян.