Ադրբեջանում գերության մեջ է ևս 5 զինծառայող. ՄԻԵԴ-ը պահանջել է գերության մեջ հայտված հայ զիծառայողների մասին տեղեկություններ
29/10/2020 18:13
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված ևս հինգ զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործ է ներկայացվել Եվրոպական դատարան, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում հայ զինծառայողների շահերը ներկայացնող իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը:
«Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Սամվել Ասատրյանը, Ալբերտ Միքաելյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը և Արսեն Կարապետյանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածված տեսանյութերի հիման վրա նշված անձինք նույնականացվել են և նրանց ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև 03.11.2020թ», - ասված է նրանց հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել գերեվարված հայ զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը:

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана информацию еще о пяти попавших в плен армянских военнослужащих
В результате развязанной Азербайджаном рано утром 27 сентября широкомасштабной войны против Арцаха в плену оказались еще пять армянских военнослужащих. В Европейский суд по правам человека представлено заявление о защите прав этих военнопленных, сообщают правозащитники Сирануш Саакян и Артак Зейналян.
«В плену находятся Самвел Асатрян, Альберт Микаелян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян и Арсен Карапетян.
На основании распространенных азербайджанскими средствами массовой информации были идентифицированы личности этих лиц и от имени членов их семей в Европейский суд поданы заявления с требованием применить неотложную меру для защиты права на жизнь и во избежание бесчеловечного обращения.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана предоставить информацию об  их местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании. ЕСПЧ обязал правительство Азербайджана предоставить необходимую информацию до 3 ноября 2020 года», - говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что ЕСПЧ обязал Азербайджан обеспечить неприкосновенность жизни и право на здоровье попавших в плен армянских военнослужащих Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна.