Բայդեն. Թրամփը պետք է անձամբ միջամտի, որպեսզի դադարեցնի ադրբեջանական առաջխաղացումը Ղարաբաղում և թուրքական վարձկանների մատակարարումը
29/10/2020 00:26
ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել ուղիղ բանակցություններ վարել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կարգավորելու համար:
«Մեկամսյա ռազմական գործողություններից հետո ժամանակն է, որ նախագահ Թրամփն ուղիղ դիմի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարներին՝ անհապաղ դեէսկալացիային հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը կասեցնելու համար», - ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:
Նա կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահը պետք է անձամբ միջամտի՝ այս պատերազմը դադարեցնելու համար: Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների վարչակազմը պետք է «Թուրքիային և Ռուսաստանին հորդորի դադարեցնել զենքի մատակարարումով հակամարտության էլ ավելի սրումը կանխելու նպատակով, իսկ Թուրքիայի դեպքում՝ վարձկանների մատակարարումը»:
«Միացյալ Նահանգները պետք է առաջնորդեն դիվանագիտական ջանքերը մեր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ մարտերը դադարեցնելու համար, և միջազգային մարդասիրական օգնություն ցուցաբերեն, որպեսզի տառապանքներին վերջ տրվի», - ընդգծել է Բայդենը:

Трамп должен лично вмешаться, чтобы остановить продвижение азербайджанских войск в Карабахе и поставки Турцией наемников - Байден
29/10/2020 00:21
Кандидат в президенты США Джо Байден призвал действующего главу государства Дональда Трампа к прямым переговорам с лидерами Армении и Азербайджана для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе.
«После месяца боевых действий президенту Трампу давно пора напрямую обратиться к лидерам Армении, Азербайджана и Турции, чтобы добиться немедленной деэскалации и остановить продвижение азербайджанских войск в Нагорном Карабахе», - говорится в заявлении Байдена.
Он считает, что президенту США нужно лично вмешаться, чтобы остановить эту войну. По его словам, администрация Соединенных Штатов должна «призвать Турцию и Россию прекратить разжигание конфликта поставками оружия и, в случае Турции, наемников».
«Соединенные Штаты должны возглавить дипломатические усилия по прекращению боевых действий вместе с нашими европейскими партнерами и настаивать на международной гуманитарной помощи, чтобы положить конец страданиям», - подчеркнул Байден.