Արցախի համար Ադրբեջանի կազմում անվտանգության երաշխիք չի կարող լինել. Գերագույն հոգևոր խորհուրդ
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«Արցախի Հանրապետությունը արդեն մեկ ամիս դիմակայում է Ադրբեջանի զինված ուժերի լայնածավալ հարձակմանը, որին բացահայտ իր մասնակցությունն է բերում Թուրքիան՝ ներգրավելով ինչպես միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների վարձկան գրոհայինների, այնպես էլ թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայինների և մատակարարելով գերժամանակակից մեծաքանակ զենքեր:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը այս ընթացքում կիրառելով իր ողջ զինանոցը, այդ թվում և միջազգայնորեն արգելված զինատեսակները, թիրախավորում է Արցախի բնակավայրերը, նաև խնամատարական, կրթական, մշակութային և պաշտամունքային նշանակության բազմաթիվ շինություններ, ընդհուպ՝ Ստեփանակերտի ծննդատունը, ինչն աննախադեպ վարքագիծ է՝ անգամ ահաբեկչական խմբավորումների վարքագծի տեսանկյունից:
Հայրենիքի պաշտպանության սրբազան պայքարում ունենք հարյուրավոր վիրավոր և նահատակ զինվորականներ, բնակավայրերի հրետակոծության հետևանքով կան բազում վիրավորվածներ և զոհեր խաղաղ բնակչության մեջ։
Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացված այս ոճրագործությունների համար Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը, ինչպես նաև այդ ոճրագործություններին աջակցող և անմիջական մասնակից ռազմաքաղաքական մյուս գործիչները պետք է կանգնեն միջազգային դատական ատյանների առջև և պատասխանատվության ենթարկվեն իբրև մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կազմակերպիչներ։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, ի մասնավորի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, հավատարիմ հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորման սկզբունքներին, առավել գործնական, ազդեցիկ ու վճռական միջոցներ գործադրել արյունահեղության կասեցման, տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատման և արցախահայության ինքնորոշման և պարզապես մարդկանց կյանքի, ապրելու իրավունքի իրացման համար:
Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով վճռելու, արցախահայությանը բնաջնջելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը վերստին փաստում է այն իրողությունը, որ Արցախի համար չի կարող լինել անվտանգության երաշխիք Ադրբեջանի կազմում։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը բարձրորեն գնահատում է Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերը՝ ուղղված մարդասիրական հրադադարի հաստատմանը և պահպանությանը, որը երրորդ անգամը լինելով, բացահայտ խախտվում է Ադրբեջանի կողմից:
Լիահույս ենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահողների կողմից կգտնվեն արցախյան հակամարտության հանգուցալուծման ուղիներ և մարդկային անմեղ կյանքերը չեն զոհաբերվի սոսկ աշխարհաքաղաքական շահերին: Այսօր Արցախը կարիք ունի համայն աշխարհի հումանիտար աջակցության։
Աղոթում ենք, որ Տերը օրհնի Հայաստան և Արցախ մեր հայրենի երկիրը, ամենազոր Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո հույսով ու հավատքով զորավոր ու միասնական պահի մեր ժողովրդին և զորացնի բազուկը հայրենյաց մեր քաջարի պաշտպանների։
Թող Ամենողորմ Աստված խաղաղության մեջ պահի համայն աշխարհը՝ զերծ պատերազմի արհավիրքներից, ցավերից ու վշտերից»։

У Арцаха не может быть гарантий безопасности в составе Азербайджана – Высший духовный совет
Высший духовный совет под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго выступил с заявлением.
«Республика Арцах уже месяц противостоит широкомасштабной агрессии Вооруженных сил Азербайджана, в которой открыто участвует Турция, привлекая как наемников из международных террористических группировок, так и спецназовцев турецкой армии, а также поставляя многочисленное сверхсовременное вооружение.
Военно-политическое руководство Азербайджана, использовав за этот период весь свой военный арсенал, в том числе международно-запрещенные виды вооружения, целенаправленно обстреливает населенные пункты Арцаха, а также объекты социального, образовательного, культурного и культурно-исторического назначения, вплоть до роддома Степанакерта, что является беспрецедентным даже с точки зрения действий террористических группировок.
В ходе священной борьбы во имя защиты Родины ранены и погибли сотни армянских военнослужащих, в результате обстрелов населенных пунктов есть многочисленные раненые и жертвы среди мирных жителей.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, а также поддерживающие и участвующие в этих преступлениях остальные военно-политические деятели должны встать перед международными судебными инстанциями за совершенные против народа Арцаха преступления, и привлечены к ответственности как организаторы преступлений против человечества.
Высший духовный совет призывает международное сообщество, в частности страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, приверженные принципам мирного урегулирования конфликта, предпринять наиболее действенные, влиятельные и решительные меры для прекращения кровопролития, восстановления мира в регионе и реализации права армян Арцаха на самоопределение, и по сути, и права людей на жизнь.
Политика Азербайджана, направленная на решение вопроса Арцаха военным путем, уничтожение армян Арцаха, вновь подтверждает реальность, что у Арцаха не может быть гарантий безопасности в составе Азербайджана.
Верховный духовный совет высоко оценивает последовательные усилия Минской группы ОБСЕ, направленные на установление и соблюдение перемирия, которое уже в третий раз открыто нарушается Азербайджаном.
Мы полны надежд, что сопредседатели Минской группы найдут пути решения карабахского конфликта и жизни невинных людей не будут принесены в жертву геополитическим интересам. Сегодня Арцах нуждается в гуманитарной поддержке всего мира», - говорится в заявлении Высшего духовного совета.