Դավիթ Տոնոյանը Ժոնաթան Լաքոտին է ներկայացրել օտարերկրյա զինծառայողների և վարձկանների ներգրավվածության փաստեր
30/10/2020 21:39
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, հայտնում են ՊՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակը: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է օտարերկրյա զինծառայողների և վարձկանների ներգրավվածության փաստեր, հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքները: Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ հայկական ուժերն ունեն իրենց առջև դրված խնդիրները վստահորեն կատարելու բավարար հնարավորություններ, իսկ հրադադարի պահպանումը հնարավոր է ապահովել միայն միջազգային վերիֆիկացիոն միջոցների կիրառման պարագայում:
Դեսպանը Լաքոտն իր հերթին նշել է հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման և բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորման ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը:

У армянских сил есть достаточно возможностей, чтобы уверенно выполнять поставленные задачи – Давил Тоноян
30/10/2020 22:09
Министр обороны Армении Давид Тоноян принял 30 октября Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи обсуждалась обстановка в зоне конфликта. Министр обороны представил факты вовлеченности в боевые действия иностранных военнослужащих и наемников, последствия обстрела противником мирных населенных пунктов.
Давид Тоноян подчеркнул, что у армянских сил есть достаточно возможностей, чтобы уверенно выполнять поставленные задачи, а режим перемирия можно обеспечить лишь  в случае внедрения верификационных механизмов.
Посол Лакот в свою очередь отметил необходимость соблюдения достигнутых договоренностей о прекращении огня и приложения усилий для урегулирования конфликта путем переговоров.