Իսրայելից հայտարարել են, որ նման ուժգնությամբ մարտերը Բաքուն չէր կարող շարունակվել առանց իրենց
Ադրբեջանի  Silk Way ինքնաթիռները շարունակում են բեռնատար չվերթներ իրականացնել դեպի Իսրայել: Այնտեղից նրանք տանում են տոննաներով զենքեր, որոնք այնուհետև օգտագործում են Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանը չէր կարողանա շարունակել այդպիսի ինտենսիվ գործողություններն առանց մեր զենքի, Asia Times-ին ասել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության աղբյուրը:
Ըստ FlightRadar24-ի՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում Silk Way բեռնատար ինքնաթիռը երկու թռիչք է կատարել դեպի Իսրայել: Նավիգացիոն պորտալը հոկտեմբերի 24-ին և 28-ին 4-AZ60 գրանցման համարի տակ արձանագրել է IL-76 թռիչքներ:
Դա տեղի է ունեցել գրեթե մեկ ամիս անց, երբ Երևանի և Թել Ավիվի միջև սկսվել է դիվանագիտական սկանդալ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի հարձակման ֆոնին: Ադրբեջանին զենք մատակարարելու պատճառով Հայաստանն Իսրայելից հետ է կանչել դեսպանին՝ խորհրդակցությունների համար:
Ինչպես հաղորդել է EADaily-ն, սկանդալի նախօրեին ադրբեջանական Silk Way-ը, ըստ FlightRadar24-ի՝ երեք բեռնատար չվերթ է կատարել դեպի Իսրայել: Իլ-76-ը թռչել է Էյլաթ՝ 4K-AZ101 և 4K-AZ40 գրանցման համարներով:
Silk Way-ը հայտնի է դարձել մի քանի տարի առաջ, երբ պարզվել է, որ ավիաընկերությունը զենք է տեղափոխում Արևելյան Եվրոպայից Սաուդյան Արաբիա, Թուրքիա և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ սիրիացի զինյալներին փոխանցելու համար:
Չնայած Հայաստանին քաղաքացիական աջակցությանը, Իսրայելը շարունակում է աջակցել իր դաշնակից Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում, հաղորդում է Asia Times-ը:
«Ադրբեջանը չէր կարող այդպիսի ինտենսիվ գործողությունները շարունակել առանց մեր աջակցության», - հրատարակությանն ասել է Իսրայելի ՊՆ բարձրաստիճան զրուցակիցը, որը պատասխանատու է զենքի բոլոր մատակարարումների համար: Աղբյուրը հաստատել է, որ դեպի Ադրբեջան դրանք շարունակվում են: Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի (SIPRI) տվյալների համաձայն՝ անցյալ տարի Իսրայելն ապահովել է Ադրբեջան զենքի ամբողջ ներմուծման 61%-ը: Հիմնական մատակարարումները բաժին են ընկել IAI Harop kamikaze անօդաչու թռչող սարքերին և M095 DPICM կաստերային ռումբերին: Ըստ առաջնագծի ապացույցների՝ ադրբեջանական բանակը դրանք ակտիվորեն օգտագործում է Լեռնային Ղարաբաղում, նշում է Asia Times-ը:
Ենթադրվում է, որ Ադրբեջանն Իսրայելին համաձայնություն է տվել օգտագործել Իրանի տարածքը Իրանի դեմ հարվածների դեպքում, իսկ Թել Ավիվն Ադրբեջանի ենթակառուցվածքներն օգտագործում է հարևան պետությունում հետախուզության համար:
«Այս ամենը նշանակում է, որ չնայած Իսրայելում Հայաստանի հանդեպ ունեցած համակրանքին, երկրի իշխանությունները կշարունակեն հետևել իրենց քաղաքականությանը Կովկասում «իրական քաղաքականության» ռազմավարության շրջանակներում: Իսրայելի պահվածքը միշտ հիմնված է եղել այն փաստի վրա, որ երկիրը շրջապատված է թշնամիներով և որպես ընկերներ ընդունում է նրան, ում կարող է: Հետևաբար, մինչ Ադրբեջանն օգտակար է Իսրայելին Իրանի դեմ պայքարում, Թել Ավիվը կշարունակի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Բաքվին», - ամփոփում է Asia Times-ը:
Հանուն արդարության պետք է ասել, որ Silk Way բեռնատար ինքնաթիռների հիմնական թռիչքները, FlightRadar24ի տվյալների համաձայն՝ դեռ տեղի են ունենում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի միջև: Անցյալ շաբաթ դրանք կատարվել են IL-76- ի կողմից 4K-AZ60 և 4K-AZ41 գրանցման համարներով: Դրանք շարունակել են թռչել դեպի Թեքիրդաղի օդանավակայան, որը գտնվում էր Կոռլուում՝ Մարմարա ծովի ափին: Այնտեղ է գտնվում Bayraktar Akıncı Flight and Training Centre թռիչքների և ուսուցման կենտրոնը: Այն պատկանում է Baykar Makina-ին, որի Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքերն ակտիվորեն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղում: Գործարանն ինքնին գտնվում է օդանավակայանից 90 կիլոմետր հեռավորության վրա, որն օգտագործվում է ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական նպատակներով:

В Израиле: Бои такой интенсивности Баку не мог бы продолжать без нас
Самолеты азербайджанской Silk Way продолжают совершать грузовые полеты в Израиль. Оттуда они везут тонны вооружений, которые потом используются в Нагорном Карабахе. Азербайджан не смог бы продолжать операции такой интенсивности без наших вооружений, сказал источник в Минобороны Израиля изданию Asia Times.
По данным FlightRadar24, за последнюю неделю грузовые самолеты авиакомпании Silk Way совершили два полета в Израиль. Навигационный портал зафиксировал перелеты Ил-76 под регистрационным номером 4K-AZ60 24 и 28 октября.
Это произошло почти через месяц после того, как на фоне начавшегося наступления Азербайджана в Нагорном Карабахе между Ереваном и Тель-Авивом разгорелся дипломатический скандал. Из-за поставок вооружений Азербайджану Армения отозвала посла из Израиля.
Как сообщало EADaily , в канун скандала азербайджанская Silk Way, по данным FlightRadar24, совершила три грузовых рейса в Израиль. В Эйлат летали Ил-76 под регистрационными номерами 4K-AZ101 и 4K-AZ40.
Silk Way стала известна несколько лет назад, когда выяснилось, что авиакомпания занимается переброской оружия из Восточной Европы в Саудовскую Аравию, Турцию и ОАЭ для передачи сирийским боевикам.
Несмотря на гражданскую поддержку Армении, Израиль продолжает поддерживать своего союзника Азербайджан в войне в Нагорном Карабахе, сообщает Asia Times.
«Азербайджан не смог бы продолжать операции такой интенсивности без нашей поддержки», — сказал изданию высокопоставленный собеседник из Минобороны Израиля, которое и отвечает за все поставки вооружений. Источник подтвердил, что в Азербайджан они продолжаются.
По данным Стокгольмского международного института исследований мира (SIPRI), в прошлом году Израиль обеспечил 61% всего импорта вооружений в Азербайджан. Основные поставки пришлись в том числе на беспилотники-камикадзе IAI Harop и кассетные бомбы M095 DPICM. По свидетельствам с линии фронта, азербайджанская армия активно использует их в Нагорном Карабахе, замечает Asia Times.
Считается, что Азербайджан дал согласие Израилю на использование территории страны в случае нанесения ударов по Ирану, и Тель-Авив использует инфраструктуру Азербайджана для разведки в соседнем государстве.
«Все это значит, что несмотря на симпатии к Армении в Израиле, власти страны продолжат проводить свою политику на Кавказе в рамках стратегии „реальной политики“. Израильское поведение всегда строилось на том, что страна окружена врагами и принимает в друзья, кого только может. Поэтому, пока Азербайджан полезен Израилю в его борьбе с Ираном, Тель-Авив продолжит поддерживать Баку материально», — резюмируют в Asia Times.
Справедливости ради, основные перелеты грузовых самолетов Silk Way, судя по данным FlightRadar24, происходят все-таки между Азербайджаном и Турцией. На прошлой неделе их совершали Ил-76 под регистрационными номерами 4K-AZ60 и 4K-AZ41. Продолжали они летать и в аэропорт Текирдаг, расположенный в Чорлу рядом с побережьем Мраморного моря. Там расположен центр полетов и подготовки Bayraktar Akıncı Flight and Training Centre. Он принадлежит компании Baykar Makina, чьи беспилотники Bayraktar TB2 активно используются в Нагорном Карабахе. Сам же завод находится в 90 километрах от аэропорта, который используется как в гражданских, так и военных целях.