Ֆրանսիայում ձերբակալել են Նիսում հարձակման համար կասկածյալին
Ֆրանսիայում բերման են ենթարկել 47-ամյա մի տղամարդու, որը, հնարավոր է, կապի մեջ է եղել Նիսում հանցագործի հետ, հաղորդում է BFMTV- ն:
Անհայտ անձը նախօրեին Նոտար Դամ եկեղեցում դանակով հարձակվել է մարդկանց վրա: Երեք մարդ է զոհվել, մի քանիսը՝ վիրավորվել: Լրատվամիջոցները գրել են, որ հարձակվողը գլխատել է երկու զոհի, նա կրկնել է «Ալլահ Աքբար»: Նիսի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզին և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կատարվածը որակել են որպես ահաբեկչություն:
Հինգշաբթի, երբ մահմեդականները նշում էին Մուհամեդ մարգարեի ծննդյան օրը, ֆրանսիացիների դեմ ուղղված այլ միջադեպեր էլ են եղել: Ավինյոնում «Ալլահ Աքբար» բղավող իսլամիստը փորձել է սպանել ոստիկանների, նրան կրակել են:
Ջիդդայում ձերբակալվել է Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացի, որը հարձակվել է Ֆրանսիայի հյուպատոսության պահակախմբի վրա: Բացի այդ, մահմեդականները Նիկոսիայում Ֆրանսիայի դեսպանատնից պոկել են Ֆրանսիայի դրոշը: Մի շարք հարձակումներից հետո Ֆրանսիայի կառավարությունը ներկայացրել է ահաբեկչությանը հակազդելու ծրագիր:

Во Франции задержали подозреваемого в причастности к атаке в Ницце
Во Франции задержали 47-летнего мужчину, который мог контактировать с совершившим нападение в Ницце, сообщил телеканал BFMTV.
Накануне неизвестный набросился с ножом на людей в церкви Нотр-Дам. Три человека погибли, еще несколько получили ранения. СМИ писали, что две жертвы атаковавший обезглавил, при этом он повторял «Аллах акбар». Мэр Ниццы Кристиан Эстрози и президент Франции Эммануэль Макрон назвали произошедшее терактом.
В четверг, когда мусульмане праздновали день рождения пророка Мухаммеда, произошли и другие инциденты, направленные против французов. В Авиньоне исламист с криками «Аллах акбар» пытался зарезать полицейских, его застрелили.
В Джидде задержали саудовского подданного, который напал на охранника консульства Франции. Кроме того, мусульмане сорвали французский флаг со здания посольства Франции в Никосии. После серии атак французское правительство ввело план по противодействию терроризму.