Ձերբակալվել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված սիրիացի վարձկանը. ՀՀ դատախազություն
Ձերբակալվել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված ահաբեկչական խմբավորման անդամ, սիրիացի վարձկան Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը, հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Արդեն տեղեկացվել է, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված  և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ ՀՀ և Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր:
Բացի այդ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հաշվի չառնելով նաև ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ և պայմանագրեր, չկատարելով հրադադարի մի քանի համաձայնություններով ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող վարձկանների: Վերջիններս իրականացրել են միջազգային ահաբեկչություն, շարունակել մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողությունները, որոնք ուղեկցվել են ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ՝ հարվածներ հասցնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի:
2020թ. հոկտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված ահաբեկչական ճամբարից  2020թ. հոկտեմբերի 19-ին Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետություն տեղափոխված և վերը նկարագրված գործողություններին անմիջականորեն մասնակցություն ունեցած՝ Աբու Համշեին խմբավորման Աբու Հուսեին 23 ջոկատի անդամ հանդիսացող վարձկան, Սիրիայի Համմա քաղաքի բնակիչ, 1975թ. մարտի 5-ին ծնված Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը:
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նախապես հավաքագրված վարձկանների օգտագործմամբ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու, ագրեսիայի ակտ իրականացնելու, զինված ընդհարման ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ թույլ տալու, հանցավոր հրաման արձակելու, ինչպես նաև միջազգային ահաբեկչություն իրականացնելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով 2020թ. հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը ձերբակալվել է:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից գերեվարվել է հերթական ահաբեկիչը, որի անգամ հպանցիկ հարցաքննությունը որևէ կասկած չի թողնում ադրբեջանական ճակատային գծում ահաբեկիչների առկայության մասին:

Задержан переброшенный Турцией в Азербайджан сирийский наемник – Генпрокуратура Армении
Задержан переброшенный Турцией в Азербайджан член террористической группировки, сирийский наемник Мухраб Мухаммад Аль Шхер, сообщает генеральная прокуратура Армении.
Ранее уже сообщалось, что по факту развязанной 27 сентября военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны против Армении и Арцаха с нарушением требований ряда международных соглашений, применением запрещенных методов ведения войны, случаев преднамеренного, систематизированного и целенаправленного уничтожения имущества и людей правоохранительные органы Армении и Республики Арцах возбудили многочисленные уголовные дела.
Кроме того, военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, игнорируя многочисленные международные конвенции и договоры, касающиеся борьбы с терроризмом, не выполняя взятые на себя обязательства по нескольким соглашениям о прекращении огня, продолжало использовать наемников – членов различных террористических группировок. Последние совершили международный терроризм, действия, направленные на уничтожение людей, сооружений, дорог и средств коммуникации, средств связи или иного имущества, которые сопровождались использованием минометных, ракетно-артиллерийских установок, авиации и беспилотных летательных аппаратов, нанеся удары по ряду населенных пунктов Республики Арцах и Республики Армения.
29 октября 2020 года в ходе боевых действий в Арцахе военнослужащими Армии обороны был обнаружен доставленный Турцией 19 октября 2020 года в Азербайджан из террористического лагеря на севере Сирии и непосредственно участвующий в боях член отряда Абу Хусейн 23 группировки Абу Хамшеин Мухраб Мухаммад Аль Шхер. Наемник является жителем города Хама в Сирии 1975 г.р.
В рамках уголовного дела по факту развязывания военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны против Республики Арцах с привлечением наемников, осуществления акта агрессии, серьезных нарушений международного гуманитарного права, дачи преступных приказов, участия в международном терроризме, Мухраб Мухаммад Аль Шхер задержан 31 октября 2020 года по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных статьей 389, п.1 ч.1 и п.1 и п.2 ч. 3 статьи 390, ч.3 статьи 395 Уголовного кодекса Армении.