Իրանի ռազմաօդային ուժերը փորձարկելու են հակառակորդների դեմ պայքարի «ժամանակակից միջոցները»
Իրանի ռազմաօդային ուժերը նոյեմբերի 2-ին սկսել եn Սպահան կենտրոնական նահանգում «Երկնային պաշտպաններ» զորավարժությունների իններորդ մանևրի հիմնական փուլը:
Ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցիչ, բրիգադային գեներալ Ֆարհադ Գուդարզին հայտնել է, որ Իրանի բանակի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՊԿ) ուժերի ներգրավմամբ լայնամասշտաբ զորավարժությունների 9-րդ փուլի երկօրյա մասը նպատակ ունի «փորձարկել թշնամիներին դիմակայելու համար ժամանակակից միջոցները», հաղորդում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը:
Զավարժություններին մասնակցում էին Սու-24 ռմբակոծիչներ և ՄիԳ-29, F-5, F-5, F-7, F-14 կործանիչներ, որոնք, ինչպես նշել է Գուդարզին, արդիականացվել են Իրանում: Նշվում է նաև, որ զորավարժությունների գործառնական գոտում տարբեր տեսակի անօդաչու սարքեր են տեղակայված:

ВВС Ирана протестируют «современные методы» борьбы с противниками
Военно-воздушные силы Ирана начали сегодня, 2 ноября, основную фазу девятого этапа учений «Защитники неба» в центральной провинции Исфахан.
Представитель ВВС Исламской Республики бригадный генерал Фархад Гударзи сообщил, что двухдневная часть 9-го этапа масштабных учений с привлечением сил иранской армии и Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) направлена   на «тестирование способов противодействия врагам с использованием современных методов», передаёт государственное информагентство IRNA.
В маневрах задействованы бомбардировщики Су-24 и истребители МиГ-29, F-5, F-5, F-7, F-14, которые, как отметил Гударзи, прошли модернизацию в Иране. Также указывается, что в оперативной зоне учений развернуты беспилотники различных типов.