Թուրքիայի աջակցությամբ գործող ուժերը հարձակվել են Համայում գտնվող սիրիական քրիստոնեական քաղաքի վրա
Թուրքիայի աջակցությամբ ուժերը հարվածներ են հասցրել սիրիական քրիստոնեական Ալ-Սուքայլաբիա քաղաքին`երկրի հյուսիս-արևմտյան շրջանում լարվածության աճի ֆոնին:
Ըստ Սուքալլաբիի դաշտային աղբյուրի՝ Թուրքիայի աջակցությունը ստացող Ազգային-ազատագրական ճակատը մի քանի հրթիռ ու հրետանային արկեր է արձակել քաղաքի և նրա շրջակայքի ուղղությամբ, ինչը հանգեցրել է տարածքում մի քանի պայթյունի:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ խաղաղ բնակիչները չեն տուժել Թուրքիայի կողմից աջակցվող ուժերի հարձակման հետևանքով՝ չնայած այս հրթիռների ու արկերի անկմանը Համայի արևմուտքում գտնվող քաղաքացիական տարածքների վրա:
Նա հավելել է, որ Սիրիայի արաբական բանակը և Ազգային պաշտպանության ուժերը պատասխանել են իրենց հարվածներով՝ ապառազմականացված գոտու հյուսիսում մի շարք թիրախներ:
Նախքան Սուքայլաբիայի վրա հարձակումը, սիրիական արաբական բանակը և Թուրքիայի աջակցությունը ստանձնած ուժերը ինտենսիվ մարտեր էին վարում, որի հետևանքով խաղաղ բնակիչներ են վիրավորվել, վնասվել են բնակելի և առևտրային օբյեկտները՝ Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում:

Силы, поддерживаемые Турцией, атакуют сирийский христианский город в Хаме
Поддерживаемые Турцией силы нанесли удар по сирийскому христианскому городу Ал-Сукайлабия на фоне растущей напряженности в северо-западном регионе страны.
Согласно полевому источнику в Сукайлабие, поддерживаемый Турцией Фронт национального освобождения выпустил несколько ракет и артиллерийских снарядов по городу и его окрестностям, что привело к нескольким взрывам в этом районе.
Источник сообщил, что гражданские лица не пострадали во время нападения поддерживаемых Турцией сил, несмотря на падение этих ракет и снарядов на гражданские районы в западной части Хамы.
Он добавил, что Сирийская арабская армия и Национальные силы обороны ответили собственными ударами, нанеся удары по ряду объектов к северу от демилитаризованной зоны.
Перед атакой на Сукайлабие сирийская арабская армия и поддерживаемые Турцией силы участвовали в интенсивных боевых действиях, в результате которых пострадали мирные жители и были повреждены жилые и коммерческие объекты на северо-западе Сирии.