Ադրբեջանական կողմը որոշ ուղղություններում կարողացել է ներթափանցել Արցախի բուն տարածք. կատարվող գործողությունները հակառակորդին չեն ներվելու. Սուրեն Սարումյան
09/11/2020 22:22
Վերջին 3-4 օրերին հակառակորդը հիմնական ջանքերը կենտրոնացրել է Շուշիում, ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի ՊԲ ներկայացուցիչ Սուրեն Սարումյանը:
«Ընթացել են համառ մարտեր, ՊԲ ստորաբաժանումները վճռականորեն պաշտպանել և պաշտպանում են Շուշին», - ընդգծեց Սարումյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ 2 ադրբեջանցի զինծառայող է գերեվարվել, հակառակորդը մարտական գործողություններ է ձեռնարկել է նաև ռազմաճակատի մյուս հատածներում:
«Յուրայինները որոշ հատվածներում առավել նպաստավոր բնագծեր են զբաղեցրել: Օրվա ընթացքում ոչնչացվել է հակառակորդի 1 տանկ, 8 ԱԹՍ, 4 միավոր ավտոտեխնիկա, հարավ-արևմտյան հատվածում բանակային ստորաբաժանումներին հաջողվել է որպես ռազմավար վերցնել մեկ տանկ և հրետանային միջոցներ», - ասաց Սարումյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Շուշիի ուղղությամբ մարտական գործողությունները դեռևս շարունակվում են:
«Մարտական գործողությունների տրամաբանությունը ենթադրում է գործողությունների զարագացում, որոշակի ժամանակահատված, որի ընթացքում տեղի են ունենում այդ գործողությունները: Մարտական գործողությունների արդյունքերի մասին կարելի է խոսել դրանց ամբողջության մեջ: Մարտական գործողությունների աշխարհագրությունը ենթադրում է նաև գաղտնիության որոշակի նկատառումներ, այդ իսկ պատճառով երբեմն նպատահակամար չէ խոսել նույնիսկ տարածքային ձեռքբերումների մասին», - մանրամասնեց Սարումյանը:
Նա նաև ավելացրեց, որ ադրբեջանական կողմը որոշ ուղղություններում կարողացել է ներթափանցել Արցախի բուն տարածք:
Սարումյանի խոսքով՝ այն հատվածներում, որոնք համարվում են անվտանգության գոտի, մեր նահանջը պայմանավորված է եղել հաճախ մարտավարական նկատառումներով:

Азербайджанской стороне удалось по некоторым направлениям проникнуть на территорию Арцаха, эти действия не будет прощено противнику – Сурен Сарумян
В течение последних трех-четырех дней противник сконцентрировал все силы в направлении Шуши, заявил сегодня на брифинге представитель Армии обороны Арцаха Сурен Сарумян.
«Шли упорные бои, подразделения Армии обороны решительно защищали и защищают Шуши», - подчеркнул Сарумян.
Он сообщил, что взяты в плен два азербайджанских военнослужащих, противник предпринял боевые действия также на других участках фронта.
«Наши подразделения на некоторых участках улучшили свои позиции. В течение дня уничтожены один танк противника, 8 БПЛА, 4 единицы автотехники. В юго-западном направлении подразделениям Армии обороны удалось захватить один танк и артиллерийские средства», - сказал Сарумян.
По его словам, боевые действия в направлении Шуши все еще продолжаются.
«Логика боевых действий предполагает развитие действий, определенный период времени, в течение которого эти действия происходят. О результате боевых действий можно говорить только после их завершения. География боевых действий предполагает также некоторую секретность, именно поэтому нецелесообразно говорить даже о территориальных успехах», - уточнил Сурен Сарумян.
Он также добавил, что азербайджанской стороне удалось проникнуть по некоторым направлениям на территорию Арцаха.
По словам Сарумяна, на тех участках, которые считаются зоной безопасности, армянские подразделения часто отступают по тактическим соображениям.