Ո՞ւր հասան Նիկոլ Փաշինյանի՝ «նոր կետից սկսած» բանակցությունները. Կարեն Վրթանեսյան
2019-ի ապրիլի 8-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ խոսելիս Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Արցախյան հարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները վերսկսում է նոր կետից. «Ես բանակցությունները սկսել եմ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի կետից, այլ իմ սեփական կետից: Սա շատ կարևոր է», ֆեյսբուքյան գրառմամբ հիշեցրել է «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը։
«Այսօր՝ 1 տարի ու 7 ամիս անց տեսնենք, թե ուր հասան Նիկոլ Փաշինյանի՝ «նոր կետից սկսած» բանակցությունները։
Հիմնվում եմ ՀՀ վարչապետի կայքում հրապարակած ռուսերեն փաստաթղթի վրա, որի տակ նա, Իլհամ Ալիևն ու Վլադիմիր Պուտինը դրել են իրենց ստորագրությունները։ Բլա-բլա-բլաները բաց եմ թողնում, միայն այն, ինչ ամենակարևորն եմ համարում...»,- գրել է նա՝ ավելացնելով, որ ըստ ՀՀ վարչապետի կայքում հրապարակած հայտարարության տեքստի.
Կետ 2 և 6. Մինչև նոյեմբերի 15-ը (մոտակա 5 օրում) հանձնում ենք Ադրբեջանին Քարվաճառի շրջանը, Աղդամի շրջանը՝ մինչև նոյեմբերի 20-ը (մոտակա 10 օրում), մինչև դեկտեմբերի 1-ը՝ Լաչինի շրջանը։ Լաչինի «միջանցքը» մնում է 5կմ լայնությամբ, բայց չպիտի անցնի Շուշիով։
3. Շփման գծում և Լաչինի մայրուղու վրա տեղակայվում են 1960 հոգի ՌԴ «խաղաղապահներ», միայն հրազենով, առանց հրետանու, առանց ՀՕՊ միջոցների և ծանր զրահատեխնիկայի։ Այդ մայրուղու վրա հայկական որևէ ուժերի տեղակայման մասին որևէ տեղեկություն տեքստում չկա։
4. Խաղաղապահները կմնան 5 տարի, եթե կողմերից մեկը դեմ չլինի, ապա ևս 5 տարով կերկարաձգվի իրենց ներկայությունը։ Եթե դեմ եղավ, ապա խաղաղապահները պիտի դուրս բերվեն։
Լաչինի միջանցքով երթևեկության անվտանգության երաշխավորն Ադրբեջանն է։
7. Ադրբեջանցիները կարող են վերադառնալ իրենց հին բնակության վայրերը Լեռնային Ղարաբաղում (օրինակ՝ Ստեփանակերտ, Կրկժան, Մալիբեյլի, Խոջալի ևն)։ Տեսականորեն՝ հայերն էլ կարող են վերադառնալ իրենց հին բնակության վայրերը, որոնք այժմ գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ (օրինակ՝ Հադրութ)։
8. Գերիների և մարմիանների փոխանակում։
9. Նախիջևանը կապվում է Ադրբեջանի հետ Մեղրիով անցնող ճանապարհով, որը վերահսկելու են ռուս սահմանապահները։ ՀՀ-ն պետք է երաշխավորի այդ ճանապարհով ադրբեջանցիների տեղաշարժի անվտանգությունը», - գրել է նա:

К чему привели начатые «с новой точки» переговоры Никола Пашиняна – Карен Вртанесян
Координатор специализированного военного сайта Razm.info Карен Вртанесян обратился на своей странице в Facebook к озвученному в беседе с журналистами 8 апреля 2019 года премьер-министром Николом Пашиняном заявлению.
«Никол Пашинян заявил, что начинает переговоры по урегулированию карабахского конфликта с новой точки: "Я начал переговоры не с точки Сержа Саргсяна, а с моей собственной точки. Это очень важно".
Сегодня, спустя год и семь месяцев, давайте посмотрим, куда привели начатые "с новой точки" Никола Пашиняна переговоры.
Я основываюсь на русском варианте документе, опубликованном на сайте премьер-министра Армении, под которым поставили свои подписи он, Ильхам Алиев и Владимир Путин. Я пропускаю все "бла-бла-бла" …, только то, что считаю самым важным…
Пункт 2 и 6: Армения до 15 ноября 2020 года (в ближайшие 5 дней) сдает Азербайджану Агдамский район, Кельбаджарский район, а до 1 декабря 2020 года (в ближайшие 10 дней) – Лачинский район. Лачинский "коридор" (шириной 5 км) остается, но не должен проходить по городу Шуши.
3. Вдоль линии соприкосновения и вдоль Лачинского коридора развертывается "миротворческий контингент" РФ в количестве 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, без ПВО и тяжелой бронетехники. В тексте нет никакого упоминания о размещении на этой трассе какой-либо армянской силы.
4. Миротворцы останутся 5 лет, если ни одна из сторон не будет возражать против этого. Затем их срок будет автоматически продлен на очередные 5 лет. Если какая-то из сторон будет против, то миротворцы будут выведены. Гарант безопасности движения по Лачинскому коридору – Азербайджан.
7. Азербайджанцы могут вернуться в места своего прежнего проживания на территории Нагорного Карабаха (например, в Степанакерт, Кркжан, Малибейли, Ходжалу и т.д.). Теоретически, армяне тоже могут вернуться в места бывшего проживания, которые сейчас находятся под контролем Азербайджана (например, в Гадрут).
8. Обмен военнопленными и телами погибших.
9. Нахичеван связывается с Азербайджаном по дороге, проходящей через Мегри, которую контролируют российские пограничники. Армения гарантирует безопасность передвижения азербайджанцев по этой дороге», - написал Карен Вртанесян.