ՌԴ ԱԳՆ-ն կոչ է արել ներգրավել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Արցախում մշակութային արժեքների պահպանման գործում
Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային արժեքների պահպանման համար ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի առաջարկությամբ կարելի է փորձագետներ ներգրավել, РИА Новости-ին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարականների դեսպան Էլեոնորա Միտրոֆանովան:
«Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության օբյեկտների պահպանման գործընթացում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավումն այդքան էլ հեշտ չի լինի», - ասել է Միտրոֆանովան, որը նախկինում զբաղեցնում էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը:
Նրա խոսքով՝ «այս տարածքում Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտներ չկան»:
«Միևնույն ժամանակ, հատուկ խնդրանքով, հնարավոր է Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) կողմից փորձագետների ներգրավել», - ընդգծել է Ռուսաստանի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարականների դեսպանը:

МИД РФ призвал привлечь ЮНЕСКО для сохранения культурных ценностей Карабаха
Для сохранения культурных ценностей в Карабахе можно привлечь экспертов по рекомендации Центра Всемирного наследия ЮНЕСКО, заявила РИА Новости посол по особым поручениям МИД РФ Элеонора Митрофанова.
«С вовлечением ЮНЕСКО в процесс сохранения объектов культурного наследия в Нагорном Карабахе будет не так просто», - сказала Митрофанова, занимавшая ранее в том числе должность постпреда России при ЮНЕСКО.
По ее словам, «на этой территории нет объектов Всемирного наследия».
«В то же время по специальной просьбе можно привлечь экспертов, рекомендованных Центром Всемирного наследия (ЮНЕСКО)»,, - подчеркнула посол по особым поручениям МИД РФ.