Տվյալներ կան, որ վերջին երկու օրվա ընթացքում դիվերսիոն խմբեր են ներթափանցում Քարվաճառ. Էդմոն Մարուքյան (Տեսանյութ)
17/11/2020 11:36
Հայտարարությունը ստորագրելուց հետո մարդիկ գնում, գերի են ընկնում, խորհրդարանում այսօր հայտարարեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն՝ անդրադառնալով Գորիս-Շուշի ճանապարահատվածում անհետացած 10 քաղաքացուն, որոնց կյանքի իրավունքի հարցով ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ։
«Հիմա վարչապետից բարձր կանգնած մարմինն էսօր խորհրդարանն է։ Կարող է խորհրդարանը հավաքվել, քննարկել այդ հայտարարությունը, ասել, թե քանի որ հայտարարությունը ստորագրվել է, և արդեն հայտարարության կետեր են խախտվել, մենք էլ, օրինակ, դիտարկում ենք Լաչինի միջանցքը չազատելու հարցը։ Կարո՞ղ է սա քննարկել խորհրդարանը, ես կարծում եմ՝ կարող ենք։ Բա ինչո՞ւ չենք քննարկում։ Նիստ ենք գումարում, չեք գալիս, հարգելի գործընկերներ, ասում եք, թե մեր նախագիծը վատն է», - հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը։
Նա առաջարկեց՝ «Իմ քայլը» դաշինքը արտահերթ նիստ գումարի՝ հայտարարության կետերը պահպանելու, ինչպես նաև հայտարարության իրավաչափությունը քննարկելու հարցով։
«Հայտարարության ստորագրումից անցել է յոթ օր, յոթ օրվա մեջ հազար խախտում կա։ Խորհրդարանը, որ ավելի բարձր իրավաբանական ուժ ունի, քան այդ ստորագրված փաստաթուղթը, կարող է հայտարարություն ընդունել և դրանից բխող գործընթացներ սկսել։ Կարծում եմ՝ կարող է։ Մենք չենք չէ՞ խախտել առաջինը։ Գերի են վերցրել մարդկանց։ Տվյալներ կան, որ վերջին երկու օրերի ընթացքում դիվերսիոն խմբեր են ներթափանցում Քարվաճառ։ Խախտում է, ո՞վ պետք է դրա մասին խոսել», - ասաց Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշեց՝ այս ձևով այս ամեն ինչը չի կարող շարունակվել։
«10 մարդ գերի է ընկել ձեր ստորագրած հայտարարությունից հետո, ո՞ւր է խաղաղությունը, ովքեր են դա պահպանում», -ասաց Մարուքյանը։

Ten people captured after signing statement, subversive groups are reported to have penetrated to Karvatchar: Bright Armenia faction head
17/11/2020 12:00
After signing statement people go and are being captured, head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan said at the NA today, referring to the ten missing citizens in Goris-Shushi road sector.
“Today the parliament is the body above the prime minister, it may gather, discuss the statement and say that as far as the statement has been signed and the provisions have been violated, we, for instance, view the issue of not leaving Lachin corridor. Can the parliament discuss it? I think yes, we can. So why don’t we do it? We convene session and you do not come dear colleagues, saying our project is a bad one,” Marukyan said.
He offered My Step bloc convene special session to preserve the provisions of the statement and discuss the legality of the statement.
“Seven days passed since signing the statement, we have registered violation during these seven days. The parliament, that has more legal power then the signed document can adopt a statement and start process stemming from it. I think it can. It is not we who violated the first, isn’t it? They captured the people. There is information that during the past two days sabotage groups are penetrating to Karvatchar. It is a violation, who must speak about it?” Marukyan stressed.
“Ten people have been captured after the statement you signed, where is the peace? Who is preserving it?” Marukyan said.