Նախատեսվում էր Ադրբեջանի խաղաղ քաղաքացիների վերադարձը Շուշի՝ հայկական կողմից վերահսկողությունը պահպանելով, բայց Փաշինյանը չհամաձայնեց այդ տարբերակին. Պուտին
17/11/2020 22:43
Ադրբեջանի փախստականների վերադարձը, այդ թվում՝ Շուշի քաղաք, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պարտադիր նախապայմանն էր հոկտեմբերին հրադադարի համար, բայց Հայաստանը դա անընդունելի համարեց, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Հոկտեմբերի 19-20-ը ես մի շարք հեռախոսազրույցներ ունեցա ինչպես նախագահ Ալիևի, այնպես էլ վարչապետ Փաշինյանի հետ: Եվ այդ ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը վերականգնել էին վերահսկողությունը Ղարաբաղի աննշան՝ հարավային հատվածի վրա: Ընդհանուր առմամբ, ես կարողացա համոզել նախագահ Ալիևին, որ հնարավոր է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, բայց նրա պարտադիր պայմանը փախստականների վերադարձն էր, այդ թվում՝ Շուշի քաղաք», - նշել է Պուտինը:
«Բայց ինձ համար անսպասելիորեն, մեր հայ գործընկերների համար այս տարբերակն անընդունելի էր, և վարչապետ Փաշինյանն ինձ ուղղակիորեն ասաց, որ այդ դեպքում Հայաստանի և Ղարաբաղի շահերի սպառնալիք է տեսնում», - հայտնել է նա:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ «այժմ իր համար շատ անհասկանալի է, թե որն էր լինելու այդ սպառնալիքը»:
«Նկատի ունենալով, որ քաղաքացիական անձանց վերադարձը ենթադրում էր Ղարաբաղի այդ տարածքի նկատմամբ հայկական կողմի վերահսկողություն, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքի նկատմամբ, և հաշվի առնելով՝ մեր խաղաղապահների ներկայությունը, որի մասին մենք արդեն պայմանավորվել էինք ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Եվ ապա Հայաստանի վարչապետն ինձ ասաց՝ «ոչ, մենք չենք կարող դրան համաձայնել, մենք կպայքարենք, կպատերազմենք»: Հետևաբար, ինչ-որ դավաճանության վերաբերյալ նրան առաջադրված մեղադրանքները որևէ հիմք չունեն: Այլ հարց է՝ ճի՞շտ էր, թե՞ սխալ: Բայց այստեղ որևէ դավաճանության մասին խոսք լինել չի կարող», - ասել է Պուտինը:

Предполагалось возвращение в Шуши мирных граждан Азербайджана при сохранении контроля со стороны армянской стороны, но Пашинян не согласился - Путин
Возвращение беженцев, в том числе в Шушу, было обязательным условием президента Азербайджана Ильхама Алиева для прекращения огня в октябре, однако Армения посчитала это неприемлемым, заявил президент РФ Владимир Путин.
«19-20 октября у меня состоялась серия телефонных переговоров как с президентом Алиевым, так и с премьер-министром Пашиняном. И тогда вооруженные силы Азербайджана вернули себе контроль над незначительной южной частью Карабаха. В целом мне удалось убедить президента Алиева в том, что можно прекратить боевые действия, но обязательным условием с его стороны было возвращение беженцев, в том числе в город Шуша», - сказал Путин, отвечая на вопросы СМИ по ситуации в Нагорном Карабахе.
«Но неожиданно для меня позиция наших армянских партнёров была сформулирована таким образом, что это для них неприемлемо, и премьер Пашинян мне прямо сказал, что видит в этом угрозу для интересов Армении и Карабаха», - отметил он.
По словам президента, ему «сейчас не очень понятно, в чем эта угроза была бы».
«Имея в виду, что предполагалось возвращение мирных граждан при сохранении контроля со стороны армянской стороны над этой частью территории Карабаха, включая Шушу, и имея в виду наличие наших миротворцев, о чем мы уже тогда договаривались и с Арменией, и с Азербайджаном. И мне премьер (Армении) тогда сказал: нет мы не можем на это пойти, мы будем бороться, будем воевать. Поэтому обвинения в его адрес о каком-то предательстве не имеют под собой никаких оснований. Другое дело - правильно это было или неправильно, это другой вопрос. Но здесь и речь быть не может ни о каком предательстве», - отметил Путин.