Ժողովրդի ձայնն ու քվեն, որ տրվեց Նիկոլին, պիտի նրանից վերցնել նույն ձևով. Միքայել Մինասյան
«Ի՞նչու իշխանությունը տրվեց այդ տգետ դավաճանին». անցած 2.5 տարում այս հարցը ստացել եմ միշտ, իսկ վերջին իրադարձությունների բերումով՝ գրեթե ամեն օր: Ընդ որում, թեման մեծամասամբ շահարկում են դավադրության տեսությունների կոնտեքստում և հատկապես մարդիկ, որոնք անմիջականորեն մասնակցել են Նիկոլի իշխանազավթմանը:
Բայց մի էական փաստ կա, որը բոլորն անտեսում են. Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալը, չեմ խուսափի այդ բառից, եղել է համաժողովրդական շարժման արդյունքում։ Փուլերը և տեխնոլոգիաները շատ լավ պատկերացնում եմ, գիտեմ կիրառված մանիպուլյացիաներն ու ստերը, տեսել եմ օտարերկրյա գործակալների ներգրավվածությունը, ծախսված փողը։ Դրան գումարած նաև տասնամյակների թույնը, որ հետևողականորեն ներարկվել է հասարակությանը, բայց այդքանով հանդերձ, կան մի քանի երկաթյա փաստ, որոնք կթվեմ ըստ հերթականության.
1. Մարդիկ մերժում էին Սերժ Սարգսյանին և պնդում. միայն նա չլինի, միայն «սրանք» չլինեն,
2. Հրապարակի տասնյակ հազարավորները և համացանցի հարյուր հազարավորները երազում էին Նիկոլին տալ միանձնյա իշխանություն,
3. Սփյուռքը հնարավոր բոլոր ձևերով ու միջոցներով սատարում էր այդ
գործընթացին,
4. Մարդիկ պարալիզացրին երկիրը և ուղղակի ստիպեցին, որ Նիկոլն ընտրվի վարչապետ՝ կուրորեն ենթարկվելով նրա հրահանգներին,
5. Երևանի ընտրություններին հաստատեցին իրենց կամքն ուղիղ քվեարկությամբ՝ ընտրելով Նիկոլին և նրա ծաղրածուին,
6. Շրջափակեցին ԱԺ-ն և ստիպեցին, որ այն ինքնալուծարվի,
7. ԱԺ ընտրություններում 70 տոկոս ձայն տվեցին Նիկոլին։ Խորհրդարան անցած մյուս 2 ուժերը ընտրվեցին նաև այն պատճառով, որ ողջունել են հեղափոխությունը։ Ժողովուրդը ձևավորեց խորհրդարան՝ այդ պահին դե ֆակտո առանց ընդդիմության։
Հայաստանի ժողովուրդը, ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների մեծամասնությունը և հասարակական կարծիքը այս 2.5 տարվա ընթացքում բազմիցս ապացուցել են, որ Նիկոլն իրենց միակ ընտրությունն է՝ գիտակցված, հաստատված, ու վերահաստատված տարբեր ձևերով։
Այդ ընտրությունն ամեն օր վավերացրել են Հայաստանի և Սփյուռքի ֆեյսբուքյան օգտատերերը։ Հավատարմության և սիրո խոստովանություններ են արել համահայկական բոլոր խոշոր կազմակերպությունները (հակառակը չեմ հիշում)։
Նիկոլին հրապարակավ դեմ արտահայտվողների ցանկը շատ փոքր էր ու բոլորին հայտնի:
Հիմա, այսքանն արձանագրելով, դեռ կա հարց, թե ինչո՞ւ և ինչպե՞ս Նիկոլը եկավ իշխանության։ Բայց չէ որ դուք եք այն տվել Նիկոլին։ 2.5 տարում՝ անընդհատ։ Աննահանջ։
Որ Նիկոլը դավաճան վիժվածք է, դա արդեն փաստ է։ Բայց մեր իրական թշնամին «նիկոլիզմն» է, որի դժոխային մարմնավորումը հենց ինքը՝ Նիկոլն է: Հետևաբար, ժողովրդի ձայնն ու քվեն, որ տրվեց Նիկոլին, պիտի նրանից վերցնել նույն ձևով։ Ժողովուրդն է բերել, ժողովուրդն էլ պետք է տանի։ Այդպես և՛ արդար է և՛ տրամաբանական։
Այսօր մի շարք քաղաքական ուժեր պայքարում են դավաճանի դեմ՝ հանուն հայրենիքի և հանուն բոլորի։ Նրանց միացել են շատ անկուսակցական, ապաքաղաքական մարդիկ, որոնք չեն ցանկանում լռել: Դուք կարող եք նրանց միանալ և իրավունք ունեք չմիանալ։ Բայց դուք իրավունք չունեք ոչինչ չանել։ Նրանց չե՞ք ցանկանում։ Ինքնակազմակերպվեք։
Ովքեր բերել են Նիկոլին իշխանության՝ փողոց փակելով, խորհրդարան շրջապատելով, Նիկոլի թեկնածությունը պարտադրելով, պատգամավորների տան դիմաց սև ժապավեն կապելով, չքվեարկողներին՝ ահաբեկելով, ֆեյսբուքում արշավ սկսելով, արե՛ք նույնը։ Արեք այն, ինչ արել եք 2.5 տարի առաջ։ Դա կլինի հայրենիքի նկատմամբ ձեր սխալի հետևանքների փոխհատուցման կարգը, ձեր անձնական մեղքն ընդունելու և շտկելու ձևը։
Դուք դա չեք անում Քոչարյանի և Սերժի համար։ Իրենց ինչ ուզում էիք, արդեն արել, վերջացրել եք։ Այդ մարդկանց առաքելությունն ավարտված է, իսկ Արցախի կորստով զրոյացավ նրանց և շատերի կյանքի գործը։
Դուք դա անում եք, որ շտկեք ձեր սխալը և անում եք հայրենիքի դավաճանի դեմ։ Սկսեք զրոյական կետից, ինչպես մեկ անգամ սկսել եք: Մերժեք Նիկոլին, պնդելով՝ «ով ուզում է լինի, միայն սրանք չլինեն»:

Отданные народом голоса за Никола нужно забрать у него таким же образом – Микаел Минасян
За прошедшие два с половиной года мне постоянно задавали этот вопрос, а в связи с последними событиями – почти ежедневно. При этом темой в основном спекулируют в контексте теорий заговора и особенно люди, которые непосредственно участвовали в захвате власти Николом.
Но есть существенный факт, который все игнорируют. Приход Никола Пашиняна к власти, не стану избегать этого слова, произошел в результате всенародного движения. Я очень хорошо представляю этапы и технологии, знаю примененные манипуляции и ложь, видел вовлеченность иностранных агентов, потраченные деньги. Добавьте к этому яд, которым на протяжении десятилетий последовательно кормили общество, но при этом есть несколько железных фактов, которые я перечислю по порядку:
1. Люди отвергали Сержа Саргсяна и утверждали: лишь бы был не он, лишь бы были не «они».
2. Десятки тысяч человек на площади и сотни тысяч интернет-пользователей мечтали дать Николу единоличную власть,
3. Диаспора всеми возможными способами и средствами поддерживала этот процесс,
4. Люди парализовали страну и просто вынудили избрать Никола премьером, слепо подчинившись его указаниям,
5. На выборах в Ереване подтвердили свою волю прямым голосованием, избрав Никола и его клоуна,
6. Окружили Национальное Собрание и заставили его самораспуститься,
7. На выборах в парламент Николу отдали 70% голосов. Остальные прошедшие в парламент две силы были избраны также по той причине, что приветствовали революцию.
Народ сформировал парламент, на тот момент де-факто без оппозиции.
Народ Армении, большинство граждан, имеющих право голоса, и общественное мнение в течение этих 2.5 лет многократно доказывали, что Никол – их единственный выбор: осознанный, утвержденный и подтвержденный различными способами.
Этот выбор каждый день ратифицировали пользователи Facebook из Армении и Диаспоры. Признания в верности и любви сделали все крупные всеармянские организации (не припомню обратного).
Список публично выступающих против Никола был очень маленьким и всем известен.
Сейчас, констатируя все это, возникает еще вопрос, почему и как Никол пришел к власти?
Но ведь вы сами ее отдали Николу. За 2.5 года – постоянно. Неотступно.
То, что Никол – предательское отродье, это уже факт. Но наш реальный враг – «николизм», адским воплощением которого является сам Никол.
Соответственно, отданные народом голоса за Никола нужно забрать у него таким же образом. Народ привел, народ и должен отстранить. Так и справедливо, и логично.
Сегодня ряд политических сил борются с предателем – во имя Родины и во имя всех. К ним присоединились многие беспартийные, аполитичные люди, которые не хотят молчать. Вы можете присоединиться к ним и имеете право не присоединяться. Но вы не имеете права ничего не делать. Не хотите их? Самоорганизуйтесь.
Кто привел Никола к власти, перекрывая улицы, окружая парламент, навязывая кандидатуру Никола, вешая черные ленты у домов депутатов, запугивая не голосовавших, начав кампанию в Facebook – сделайте то же самое. Сделайте то, что вы делали 2.5 года назад. Это будет компенсация последствий вашей ошибки в отношении Родины, способ принятия личной вины и ее искупления.
Вы это делаете не ради Кочаряна и Сержа. То, что хотели сделать им, вы уже давно сделали. Миссия этих людей завершена, а потеря Арцаха обнулила дело не только их жизни, но дело жизни многих.
Вы делаете это, чтобы исправить свою ошибку и делаете против предателя Родины. Начните с нулевой точки, как начали уже однажды. Скажите Николу нет, настаивая: «пусть к власти придет кто угодно, только бы они ушли».