Եթե Հայաստանը համաձայներ՝ Շուշի վերադառնան ադրբեջանցի փախստականներ, մեզ մեղադրելու էին Շուշին հանձնելու համար, բայց Շուշին գրավեցին, ոչ թե հանձնեցինք. Լենա Նազարյան
19/11/2020 10:55
Կառավարությունից չունենք որևէ ազդակ, որ ռազմական դրությունը պետք է չեղարկվի, հետևապես այդ նիստին չենք մասնակցելու, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց իմքայլական պատգամավոր, խորհրդարանի փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը` պատասխանելով հարցին, թե իրենց խմբակցությունը մասնակցելո՞ւ է ԲՀԿ-ի և ԼՀԿ-ի` Փաշինյանի հրաժարականի և ռազմական դրության չեղարկման օրակարգով ԱԺ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությանը:
Անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը, որ հեկտեմբերի 19-20-ին ինքը ՀՀ վարչապետին առաջարկել է հնարավորինս ձեռնտու պայմաններով կանգնեցնել պատերազմը, Լենա Նազարյանն ասաց.
«Երբ հայկական կողմը տեսել է, որ իրավիճակը ծանր է, համաձայնել է 7 շրջանի վերադարձին, բայց Ալիևը դրան գումարել է նաև Շուշին: Դա է եղել պատմությունը: Հայկական կողմը Շուշին հանձնելն անընդունելի է համարել և որոշել է պայքարը շարունակել` մտածելով, որ կունենանք ռազմական բեկում: Դա տեղի չի ունեցել, և այդ հայտարարությունը հնարավոր է եղել ընդունել միայն Շուշիի անկման կետում:
Եթե հոկտեմբերի 19-20-ին Հայաստանը համաձայներ, որ Շուշի վերադառնան ադրբեջանցի փախստականներ, այսօր մեզ մեղադրելու էին Շուշին հանձնելու համար: Հիմա էլ են մեղադրում, բայց Շուշին գրավեցին, ոչ թե հանձնեցինք», - ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:

Если бы Армения согласилась, чтобы в Шуши вернулись азербайджанские беженцы, то нас обвиняли бы в сдаче Шуши – Лена Назарян
19/11/2020 12:22
Мы не получали какого-либо сигнала от правительства, что военное положение должно быть отменено, следовательно, мы не примем участия в этом заседании, заявила сегодня на брифинге депутат от правящего блока «Мой шаг», вице-спикер парламента Лена Назарян, отвечая на вопрос, собирается ли фракция «Мой шаг» участвовать в инициируемом фракциями «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» заседании по вопросу отставки Никола Пашиняна и отмены военного положения.
Касаясь заявления президента РФ Владимира Путина о том, что 19-20 октября, когда ВС Азербайджана вернули контроль над незначительной южной частью Карабаха, ему удалось убедить Ильхама Алиева прекратить боевые действия, обязательным условием с его стороны было возвращение беженцев в Шуши, однако армянская сторона не согласилась, Лена Назарян заявила:
«Когда армянская сторона увидела, что ситуация тяжелая, согласилась вернуть 7 районов, но Алиев добавил к этому также город Шуши. История такая. Армянская сторона считала неприемлемым сдачу Шуши и решила продолжать борьбу, думая, что может внести перелом в войну. Но этого не произошло, и это заявление было подписано на этапе падения Шуши.
Если бы 19-20 октября Армения согласилась, чтобы в Шуши вернулись азербайджанские беженцы, сегодня нас обвиняли бы в том, что мы сдали Шуши. Сейчас тоже обвиняют, но Шуши был взят, а не сдан», - сказала вице-спикер парламента.