Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն պետք է շուտափույթ հեռանա, այլև նրան իրավական պատասխանատվության ենթարկվելու գործընթաց պետք է սկսվի. Տիգրան Աբրահամյան
19/11/2020 17:46
ՊԲ նախկին հրամանատար Մովսես Հակոբյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում այնպիսի թեմաների է անդրադարձել, որի մասին տեղեկատվությունը կարող է շրջադարձային լինել Հայաստանի և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար, Facebook-ի իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն՝ ավելացնելով, որ այն առանձնահատուկ էր հատկապես 2018 թվականի հայտնի իրադարձությունների և սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի համատեքստում։
Աբրահամյանի խոսքով՝ այդ բացահայտումները ցույց են տալիս, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն պետք է շուտափույթ հեռանա, այլև նրա նկատմամբ պետք է իրավական պատասխանատվության ենթարկվելու գործընթաց սկսի։
Միևնույն ժամանակ նա նկատում է, որ ասուլիսից հետո փորձ կկատարվի իրավական ողջ համակարգն ուղղել Մովսես Հակոբյանի դեմ, սև քարոզչություն սկսել և այլն, սակայն, նրա խոսքով, կան տեղեկություններ, որոնք հերքելը դժվար կլինի։
«Երբ մամուլը գրեց այն մասին, որ Փաշինյանի կինը՝ տիկին Աննան, պատերազմի սկզբնական շրջանում գտնվել է ՊԲ հրամանատարի հրամանատարական կետում՝ բունկեռում, որևէ ձևով չարձագանքեցի։ Երբ Արցախում պատերազմի օրերին նույն տեղեկատվությունը շրջանառվեց Արցախում՝ կրկին լռեցի, սպասում էի, որ հրապարակային կխոսեին մարդիկ, ովքեր տեղում էին եղել։
Նույն մամուլը գրեց նաև, որ Փաշինյանն արգելել է ՊԲ բունկեռում գտնվել նաև մեծ հեղինակություն ունեցող և պատերազմի պանծալի ճանապարհ անցած գեներալներին։ Այսօր ՊԲ նախկին հրամանատար, ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանն իր ասուլիսում հաստատեց այս տեղեկությունները։ Նիկոլ, հարց, ի՞նչ գործ ուներ տիկին Աննան այդ բունկեռում՝ ինչ կարգավիճակով, ինչ նպատակով և ինչո՞ւ էր արգելվել արցախյան գեներալիտետի՝ պատերազմ հաղթած տղերքի մուտքը հրամանատարական կետ։
Երկրորդ, Մովսես Հակոբյանը պնդում է, որ պատերազմի երրորդ օրը, վարչապետ Փաշինյանը հրաման է տվել զինված ուժերին՝ կանգնեցնել զորամիավորումների լրահամալրումը: Հարց, ինչո՞ւ, և ինչ նպատակով։ Ընդ որում՝ նա նշում է, որ այդ մասին կա ձայնագրություն։
«Չեն կարող հերքել, որովհետև պաշտոնատար անձինք, ովքեր պատասխանատու են այդ գործընթացի համար և գիտեն, որ գալու է ժամանակը և այդ գործառույթը չկատարելու համար պատասխան պետք է տան, խոսակցությունը ձայնագրել են», - նշեց նա։
Վերջինիս խոսքերով, լրահամալրման փոխարեն Արցախ են ուղարկվել կամավորական ջոկատներ, որոնք հանդերձավորման, զենք, զինամթերքի հետ կապված խնդիր են ունեցել՝ ակնարկելով, որ այդ հարցերը պետք է լուծվեին ՀՀ-ում՝ մինչև Արցախ գալը, իսկ ՊԲ-ի վրա նման խնդիր չի եղել։
Գեներալ Հակոբյանը նաև պարզաբանեց իմ այն հարցադրումը, որն օրեր առաջ արել էի ԱԱԾ-ին՝ կապված Արցախի նախագահի այն հայտարարությանը, որ ՀՀ ԱԱԾ էլիտար ստորաբաժանումը փախել է։ Հաստատելով այն փաստը, որ այդ ստորաբաժանումը հրամանը չի կատարել, միաժամանակ գեներալը նշեց, որ այդ ստորաբաժանումն իր գործառույթներից ելնելով այլ խնդիրներ լուծելու համար է նախատեսված՝ անուղղակի արդարացնելով նրա պահվածքը այդ իրավիճակում։
Մովսես Հակոբյանը նշեց, որ 2016 թվականից հետո հաստատված գնումների պլանում, 2018 թվականի հայտնի իրադարձություններից հետո փոփոխություններ են արվել և այս պատերազմում մեր համար մեծ կարևորություն ներկայացնող որոշ զինատեսակների գնումը կամ կրճատվել է կամ առհասարակ հանվել է։
Ամենավառ օրինակը՝ ՀՕՊ ՏՈՌ համակարգերի երկու դիվիզիոնների կրճատումն է, որով նախատեսված էր փակելու ՊԲ հարավային և հյուսային հատվածը և արդյունավետ պայքարել անօդաչու թռչող սարքերի դեմ, որտեղ այս պատերազմում հսկայական խնդիրներ ունեցանք։
Ի դեպ, հաստատվեց նաև մամուլում շրջանառվող մեկ այլ տեղեկություն, ըստ Հակոբյանի՝ ՍՈՒ 30-ները առանց զինամթերքի են և անհասկանալի էր Փաշինյանի այն ոգևորությունը, երբ նշում էր, որ դրանք արդեն մարտական հերթապահություն են իրականացնում ՀՀ երկնքում։ Նրա խոսքերով, ձեռք են բերել ՍՈՒ 30 ՍՄ, ԶՈՒ 23-2, «Օսա-ԱԿ»-ներ, բայց դրանցից ոչ մեկը չի կրակել։ Հարց, ինչո՞ւ են ՍՈՒ 30 ինքնաթիռները գնվել կամ այսքան ժամանակ գտնվել առանց զինամթերքի։ Ընդ որում՝ գեներալը նաև նշում է, որ ՀՕՊ Օսա-ԱԿ-ների գնումը համարել է սխալ ու ժամանակին այդ մասին զեկուցել՝ հաշվի առնելով դրա պահեստամասերի և հրթիռների հետ կապված մեծ խնդիրներ կան, այլևս չեն արտադրվում։
ԳՇ նախկին պետը նաև նշեց, որ վերջին երկու տարում մարտավարական օղակը կրճատվել է, իսկ օպերատիվը, այսպես ասած, թուղթ գրողները, ավելացվել է՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ՊՆ և ԳՇ հաստիքացուցակները գրեթե կրկնապատկվել են, իսկ զորամասային օղակը՝ կրճատվել․ «Հրամանը շատ վատն է՝ 00038, հույժ գաղտնի հրաման է եղել: Կրճատվել է մարտավարական օղակը՝ սկսած վաշտից, ավարտված գնդերով: Կրճատվել է 5 գունդ, որտեղ կար ամբողջ սպայական կազմը՝ հրետանիով, կապի միջոցներով, ամեն ինչով, բացի զինվորներից»։
Հարց, ինչո՞ւ են կրճատվել մեր պաշտպանության համար նախատեսված զորամասերը և ինչ խնդիր կատարելու համար է ավելացվել ՊՆ և ԳՇ վարչական մասի համար նախատեսված հաստիքները։
Ի դեպ, պարզվեց, որ Մովսես Հակոբյանին մեկուսացնելու և Արցախ գնալը չթույլատրելու համար նույնիսկ կեղծ կորոնավիրուսի պատասխան է տրվել, ինչը հետագայում այլ բուժհաստատությունում հերքվել է Մովսես Հակոբյանը խիստ քննադատության ենթարկեց պատերազմի օրերին տարվող տեղեկատվական քաղաքականությունը, նշելով, որ հանրությանը իրադրության հետ կապված սուտ տեղեկություններ են տրամադրվել», - գրել է Աբրահամյանը։

Никол Пашинян не только должен срочно уйти, но и должен быть начат процесс его привлечения к правовой ответственности – Тигран Абрамян
19/11/2020 19:36
Бывший командующий Армией обороны обратился сегодня на пресс-конференции к таким темам, информация о которых может стать поворотной для военно-политического руководства Армении и Арцаха, написал на своей странице в в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян. Он также добавил, что особую важность эта информация представляет в контексте событий 2018 года и развязанной 27 сентября войны.
По словам Тиграна Абрамяна, эти разоблачения показали, что премьер-министр Никол Пашинян не только должен срочно уйти, но и должен быть начат процесс его привлечения к правовой ответственности.
В то же время Тигран Абрамян отмечает, что после пресс-конференции будет предпринята попытка направить всю правоохранительную систему против Мовсеса Акопяна, начать черный пиар против него и т.д., однако представлены сведения, которые сложно опровергнуть.
«Когда пресса написала о том, что жена Пашиняна, Анна Акопян, в начальный период войны находилась в командном пункте командующего Армией обороны – в бункере, я никак не отреагировал. Когда в дни войны в Арцахе распространилась та же информация, я опять промолчал, ждал, пока об этом публично скажут люди, которые находились на месте.
Те же СМИ писали о том, что Пашинян запретил находиться в бункере генералам, которые обладают большим авторитетом и прошли славный путь войны. Сегодня бывший командующий Армией обороны, бывший начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян подтвердил на пресс-конференции эти сведения.
Никол, вопрос к тебе: что делала госпожа Анна в бункере? В каком статусе, и с какой целью она находилась там? Почему доступ одержавшего победу в войне арцахского генералитета в командный пункт был запрещен?
Во-вторых, Мовсес Акопян утверждает, что на третий день войны премьер-министр Пашинян дал приказ вооруженным силам остановить мобилизацию.
Вопрос, почему и с какой целью? Причем, он отмечает, что есть запись этого разговора.
«Не могут опровергнуть, потому что должностные лица, которые несут ответственность за этот процесс и знают, что придет время, когда им придется ответить за невыполнение этой функции, записали этот разговор», - отметил он.
По словам Мовсеса Акопяна, вместо мобилизации в Арцах направлялись добровольческие отряды, у которых были проблемы с обмундированием, оружием и боеприпасами, они ожидали, что эти проблемы должны были решаться в Армении, до приезда в Арцах, такая задача не возлагалась на Армию обороны.
Генерал Акопян также дал ответ на вопрос, который я несколько дней назад задал Службе национальной безопасности в связи с заявлением президента Республики Арцах о том, что элитное подразделение СНБ сбежало. Подтвердив тот факт, что приказ не был выполнен, генерал одновременно отметил, что подразделение, исходя из своих функций, предусмотрено для выполнения других задач, косвенно оправдав их поведение в этой ситуации.
Мовсес Акопян отметил, что утвержденный после 2016 года плана приобретения вооружения был изменен после известных событий 2018 года, были сокращены или вообще сняты некоторые виды вооружений, представляющие большую важность для нас в этой войне.
Самым ярким примером является сокращение двух дивизионов ПВО ТОР, которые были предусмотрены, чтобы прикрывать южную и северную участки Армии обороны и эффективно бороться против беспилотных летательных аппаратов, которые сыграли в этой войне огромную роль.
Кстати, подтвердилась также распространяемая в СМИ информация об истребителях СУ-30. Согласно Мовсесу Акопяну, истребители СУ-30 были без боеприпасов и абсолютно непонятно воодушевление Пашиняна, когда он заявлял о том, что истребители уже осуществляют боевое дежурство в воздухе Армении. По словам Мовсеса Акопяна, были приобретены истребители Су-30СМ, ЗУ-2322, «Оса». Ни одно из этого вооружения не было использовано в этой войне.
Возникает вопрос: почему были куплены истребители СУ-30 или почему столько времени не были приобретены боеприпасы?
Причем, генерал также отмечает, что считал приобретение комплексов «Оса-АК» неправильным и в свое время доложил об этом, учитывая, что есть большие проблемами с ракетами, поскольку они уже не производятся.
Бывший начальник Генштаба также отметил, за последние два года было сокращено тактическое звено, а оперативное, так называемые «пишущие бумаги», добавлено, имея в виду то обстоятельство, штатные единицы Минобороны и Генштаба почти удвоились, а воинское звено – было сокращено.
«Приказ был очень плохим, это строго секретный приказ 00038. Сокращено тактическое звено, начиная с рот и заканчивая полками. Было сокращено 5 полков, которые состояли полностью из офицерского состава, с пехотой, средствами связи, со всем, кроме солдат, потому что солдат недостаточно для того, чтобы иметь их во всех местах», - сказал Мовсес Акопян.
Вопрос: почему были сокращены воинские части, предусмотренные для нашей обороны? Какую задачу преследовало увеличение штатного расписания административной части Минобороны и Генштаба?
Кстати, выяснилось также, чтобы изолировать Мовсеса Акопяна и запретить ему вернуться в Арцах был предоставлен также ложный положительный ответ на коронавирус, однако в дальнейшем тест был опровергнут в других медицинских учреждениях.
Мовсес Акопян подверг также резкой критике информационную политику, отметив, что обществу предоставлялась ложная информация», - написал Тигран Абрамян.