ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենն առաջարկել է առաքելություն ուղարկել Ղարաբաղ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն, կազմակերպությունում Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ առաջարկել է փորձագիտական առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային ժառանգության վայրերը պաշտպանելու համար:
«Այս հանդիպումների ընթացքում գլխավոր տնօրենը պաշտոնապես առաջարկել է տեխնիկական աջակցություն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծառայություններից, որոնք մինչ այժմ չեն կարողացել այցելել այդ տարածքներ, չնայած՝ նախկինում կատարված փորձերին: Նրանք կարող էին առաքելություն իրականացնել տեղում՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի համաձայնությամբ, որպեսզի կազմեն առավել կարևոր մշակութային արժեքների նախնական հաշվառում տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության համար», - հայտնել են կազմակերպության մամուլի ծառայությունից:
«Այս տեսանկյունից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կաշխատի բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝ այդպիսի առաքելության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ: Սկսվել են բարձր մակարդակի խորհրդատվություններ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ազուլեն կրկնել է իր կոչը հոկտեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում ժառանգության պաշտպանության և վնասը կանխելու անհրաժեշտության մասին:

Гендиректор ЮНЕСКО предложила направить миссию в Карабах
Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле в ходе встреч с представителями Азербайджана и Армении в организации предложила направить экспертную миссию в Нагорный Карабах для защиты объектов культурного наследия.
«Во время этих встреч гендиректор официально предложила техническую помощь со стороны служб ЮНЕСКО, которые до сих пор не могли посетить эти территории, несмотря на попытки в прошлом. Они могли бы выполнить миссию на местности с согласия всех заинтересованных сторон, чтобы составить предварительный учет наиболее значимых культурных ценностей для эффективной защиты наследия региона», - говорится в коммюнике пресс-службы организации.
«С этой точки зрения ЮНЕСКО будет работать со всеми заинтересованными сторонами, чтобы создать условия для такой миссии. Инициированы консультации на высоком уровне с государствами-сопредседателями Минской группы (ОБСЕ по урегулированию в Карабахе – ред.)», - отмечается в сообщении.
Азуле вновь подтвердила свой призыв от 9 октября о защите наследия в Нагорном Карабахе и необходимости предотвратить нанесение ущерба.