Գնդակն այլևս ՍԴ դաշտում է. Դուք ունեք վերջին հնարավորությունն՝ ապացուցելու, որ իշխանության դրածո չեք. Իվետա Տոնոյանը՝ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու մասին
24/11/2020 19:54
Ինչպես և ակնկալվում էր, ԱԺ խորհրդի նիստում խորհրդարանական մեծամասնություն հանդիսացող Իմ քայլը խմբակցության ջանքերով հաստատվեց ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր, Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
«Իհարկե մենք անգամ մեր ամենալավատեսական ակնկալիքներում չէինք կարող պատկերացնել, որ «Իմ քայլի» պատգամավորները կարող են իրենց մեջ գտնել բավարար քաջություն ու խելամտություն, որպեսզի հակառակվեին վերևից իջեցված քաղաքական հետապնդման հրահանգին», - նշել է Տոնոյանը։
Նա ընդգծել է, թե Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ այս գործընթացը բացառապես քաղաքական հետապնդում է։
«Դրանում ոչ ոք չի կասկածում, բայց այ որ մեր երկրի իշխանությունները այս կարգի են կորցրել իրականության զգացողությունը՝ դա արդեն նորություն է: Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք փոքրոգիներ, դուք այլևս զատել եք բարոյականության ու խելամտության բոլոր սահմանները: Ձեր խայտառակ պարտությունը կոծկելու, հազարավոր անհետ կորածների ու գերիների թեմայից հանրության ուշադրությունը շեղելու, մոտեցող տնտեսական գահավիժման հեռանկարից խուսանավելու համար դուք պատրաստ եք ամեն ինչի: Այդ դո՛ւք եք, որ վերերկրային մոլուցքով ու վախից դողդոջացող ձեռքերով կառչել եք պատգավորական մանդատից, որովհետև ինչպես նախկինում առանց դրա ոչինչ էիք, այդպես էլ շուտով այն կորցնելուց հետո դառնալու եք նույն զրոն: Իսկ այն մեղադրանքները, թե Գագիկ Ծառուկյանը զբաղվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ բացարձակ հիմնազուրկ են և այդ մասին փաստարկները ներկայացվել են խորհրդի նիստում: Սա իշխանությունների հերթական հակապետական ու կազմաքանդող գործունեության դրսևորումներից մեկն է: Վարչապետի աթոռին ատամներով կառչած անձը շարունակում է իր անլիարժեքության բարդույթները հաղթահարելու նպատակով անձնական հաշվեհարդարներ տեսնել քաղաքական ընդդիմախոսների հանդեպ, բայց վստահաբար չի մարսելու….Գնդակն այլևս Սահմանադրական դատարանի դաշտում է: Դուք ունեք վերջին հնարավորությունն ապացուցելու, որ իշխանության դրածո չեք, որ օրենքի գերակայությունն ու սահմանադրականությունն ավելին են, քան անհավասարակշիռ հոգեվիճակում ձեզ իջեցված հրահանգները կյանքի կոչելը…», - հավելել է Տոնոյանը։

Мяч отныне на поле Конституционного суда, у вас есть последняя возможность доказать, что вы не ставленники властей – Ивета Тонояна о лишении мандата Гагика Царукяна
24/11/2020 20:59
Как и ожидалось, на заседании Совета Национального Собрания усилиями правящего большинства, фракции «Мой шаг» утвержден вопрос обращения в Конституционный суд для лишения депутатского мандата руководителя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, написала на своей странице в Facebook депутат фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
«Конечно, даже в самых оптимистичных ожиданиях мы не могли представить, что депутаты от блока «Мой шаг» могут найти в себе достаточно мужества и благоразумия, чтобы противостоять спущенному сверху указанию политического преследования», - отметила Ивета Тоноян.
Она подчеркнул, что начатый в отношении Гагика Царукяна процесс является исключительно политическим преследованием.
«В этом никто не сомневается, но то,, что власти нашей страны до такой степени утратили чувство реальности – это уже новость. Дамы и господа – малодушные, вы уже перешли все пределы морали и благоразумия. Чтобы сокрыть ваше позорное поражение, отвлечь внимание оббщества от тысяч без вести пропавших и плененных, избежать перспективы надвигающегося экономического кризиса вы готовы на все.  Это вы с неземной жаждой и дрожащими от страха руками вцепились в ваши депутатские мандаты, потому что как в прошлом были ничем без них, так и вскоре после их потери станете нулем. А обвинения в том, что Гагик Царукян занимался предпринимательской деятельностью – полностью безосновательны и эти факты были представлены на заседании Совета. Это одно из очередных проявлений антигосударственных и разрушительных действий властей. Лицо, которое цепляется зубами за кресло премьер-министра, продолжает сводить счеты с политическими оппонентами, чтобы преодолеть свой комплекс неполноценности, но уверена, это не удастся… Мяч отныне находится на поле Конституционного суда. У вас есть последняя возможность доказать, что вы не ставленники властей, что верховенство закона и конституционность превыше реализации спущенных вам в неуравновешенном состоянии указаний…» - добавила Ивета Тоноян.