ԱԺ-ն Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով կդիմի ՍԴ. Կողմ է քվեարկել 10 հոգի, դեմ՝ 4
24/11/2020 19:40
Ազգային ժողովի խորհուրդը դռնփակ նիստում քննարկել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը:
Որոշման համար հիմք է հանդիսացել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 26-ի «Ազգային ժողովի պատգամավորի կողմից անհամատեղելիության պահանջների խախտման մասին» 03/2020 եզրակացությունը:
«Սա ցույց է տալիս փոքրոգության մասին. հիմնական քաղաքական ուժի ղեկավարին այս բարդագույն շրջանում անօրինական գնաս ու ասես, որ զբաղվել ես բիզնեսով ու մանդատդ պիտի դնես, խայտառակ փոքրոգություն է», - լրագրողներին ասաց ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջնական որոշումը Սահմանադրական դատարանինն է։
Նույն խմբակցության մեկ այլ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն էլ ասաց, որ նիստին ԲՀԿ չորս ներկայացուցիչները դեմ են քվեարկել նախաձեռնությանը, «Իմ քայլը»-ից տասը ներկայացուցիչ՝  կողմ։

Парламент Армении обратится в Конституционный суд по вопросу лишения Гагика Царукяна депутатского мандата
24/11/2020 19:57
Совет Национального Собрания обсудил на закрытом заседании вопрос обращения в Конституционный суд для прекращения депутатских полномочий руководителя фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
Основанием для решения послужило заключение Комиссии по предотвращению коррупции от 26 октября «О нарушении требований несовместимости депутатом Национального Собрания».
«Это свидетельствует о малодушии. В этот сложнейший период незаконно идти и говорить руководителю основной оппозиционной политической силы, что ты занимался бизнесом и должен сложить мандат – позорное малодушие», - сказал журналистам депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
По его словам, окончательное решение должен принять Конституционный суд.
Другой депутат фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян сказал, что десять депутатов фракции «Мой шаг проголосовали за эту инициативу, «против» выступили четыре депутата фракции «Процветающая Армения».