Ֆրանսիական Դեսին-Շարպյոյի քաղաքային խորհուրդը կոչ է անում Ֆրանսիայի կառավարությանը ճանաչել Արցախի անկախությունը
24/11/2020 16:00
Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպյոյի քաղաքային խորհրդը որոշում է ընդունել, որով Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը:
«Այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհում մոլեգնում է աննախադեպ առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական ճգնաժամ, Ադրբեջանի զինված ուժերը, Թուրքիայի և սիրիացի վարձկանների աջակցությամբ, ագրեսիա են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ: Պատմական Հայաստանի արևելյան մասում գտնվող քրիստոնեության բնօրրան հանդիսացող այս տարածքը հազարավոր տարիներ բնակեցված է հայերով: 1921 թվականին Ստալինը Ղարաբաղը միացրեց Ադրբեջանին», - ասվում է բանաձևում:
Դեսին-Շարպյոյի քաղաքային խորհուրդը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ որպես Արցախի բնակչության անվտանգության երաշխիք և տարածաշրջանում գլոբալ կայունություն հաստատելու գործընթաց:

Муниципальный совет французского города Десин-Шарпьё призывает правительство Франции признать независимость Арцаха
24/11/2020 15:26
Муниципальный совет французского города Десин-Шарпьё принял резолюцию с призывом к правительству Франции признать независимость Республики Арцах.
«В эти дни, когда как во всем мире свирепствует беспрецедентный здравоохранительный, экономический и социальный кризис, азербайджанские вооруженные силы при поддержке Турции и сирийских наемников совершили агрессию против мирного населения Нагорного Карабаха и Армении. Эта территория, находящаяся в восточной части исторической Армении и являющаяся колыбелью христианства, тысячелетиями была населена армянами. В 1921 году Сталин волюнтаристским решением присоединил Карабах к Азербайджану», - говорится, в частности, в резолюции.
Муниципальный совет Десин-Шарпьё призывает правительство Франции признать независимость Республики Арцах как залог безопасности населения Арцаха, установления глобальной стабильности в регионе.