«Հրապարակ». Թանաքը դեռ չչորացած՝ ռուս սահմանապահների հետ Մեղրի են այցելել ռուսական ՀԿԵ աշխատակիցները
25/11/2020 09:46
«Սյունիքի սահմանի երկարությունը 60-70 կիլոմետրով փոփոխվել է, քանի որ սահմանակից Զանգելանի շրջանն անցնում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ «Մեղրու մի կողմն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է, մյուս կողմից Նախիջևանի հետ սահման ունենք՝ 70 կիլոմետր։ Դա մեր Մեղրու գունդն էր պահում, հիմա մի հատ էլ 70 կմ արդեն Արցախի կողմից է ավելացել», - «Հրապարակ» օրաթերթին ասել է Մեղրու քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը։
Թերթը հիշեցնում է, որ հայ-իրանական սահմանը դեռ ռուս սահմանապահներն են պահում։ Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ, որպես 9-րդ կետ, մտավ ճանապարհների կառուցումը, որով Նախիջևանը պետք է կապվի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ։ Մինչ ոմանք մեզ փորձում էին հանգստացնել, թե «հլը ո՜ւր եք, ճանապարհների կառուցումը տարիներ կտևի», պարզվում է, այնքան էլ այդպես չէ. թանաքը դեռ չչորացած՝ ռուս սահմանապահների հետ Մեղրի են այցելել ռուսական «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատակիցները և ուսումնասիրել տեղանքը։
«Ասել են, որ սա հեռանկարային հարց է, էս պահին ոչ մի կոնկրետ բան չկա, բայց խոսքը երկաթուղու մասին է։ Նայել են, գնացել», - ասել է քաղաքապետը։

«Грапарак»: Чернила еще не успели высохнуть, а сотрудники ЮКЖД вместе с российскими пограничниками уже посетили Мегри
25/11/2020 11:34
Протяженность границы Сюника изменилась на 60-70 километров, поскольку приграничный Зангеланский район переходит под контроль Азербайджана. «С одной стороны Мегри граничит с Исламской Республикой Иран, а с другой стороны – граница с Нахичеваном, 70 километров. Эту границу охраняет полк Мегри, сейчас прибавилось еще 70 километров со стороны Арцаха», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «Грапарак» мэр города Мегри Мхитар Закарян.
Издание напоминает, что армяно-иранскую границу все еще охраняют российские пограничники. В 9 пункте подписанного 10 ноября заявления говорится о строительстве дороги, которая свяжет Нахичеван с западными районами Азербайджана. Пока некоторые пытаются успокоить нас, что «вопрос строительства дороги может длиться годами», выясняется, что это не совсем так. Чернила еще не успели высохнуть, а сотрудники ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» вместе с российскими пограничниками посетили Мегри и изучили местность.
«Сказали, что это перспективный вопрос, на данный момент нет ничего конкретного, но речь идет о железной дороге. Пришли, посмотрели и ушли», - сказал мэр города.