ԿԽՄԿ բարձրաստիճան ներկայացուցչի հետ հանդիպմանը Մասիս Մայիլյանը կարևորել է գերիների, զինծառայողների մարմինների դուրսբերման աշխատանքների արագ իրականացումը
25/11/2020 11:10
Նոյեմբերի 24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությանը՝ ԿԽՄԿ առաքելության բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Պասկալ Հունդի գլխավորությամբ, հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության դեմ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի արդյունքում զոհված հայ զինծառայողների մարմինների դուրսբերման, անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման, ռազմագերիների, ինչպես նաև պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ մի շարք հարցերի։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է վերոնշյալ ուղղություններով աշխատանքների հնարավորինս արագ իրականացումը։
Հանդիպման ավարտին Պասկալ Հունդը տեղեկացրել է ԿԽՄԿ Արցախի գրասենյակի կողմից հանրապետության պետական կառույցների հետ համագործակցությամբ քաղաքացիական բնակչությանը տրամադրվող մարդասիրական աջակցության մասին՝ նրանց հրատապ կարիքները հոգալու նպատակով։

Глава МИД Арцаха обсудил с делегацией МККК вопросы эвакуации тел погибших армянских военнослужащих, освобождения пленных
25/11/2020 12:28
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян 24 ноября принял делегацию Международного комитета Красного Креста (МККК) во главе с высокопоставленным представителем миссии Паскалем Хундом, сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся эвакуации тел армянских военнослужащих, погибших в ходе развязанной 27 сентября азербайджано-турецкой агрессии против Республики Арцах, выяснения судеб без вести пропавших, освобождения пленных и удерживаемых лиц, и другие вопросы. В этом контексте Масис Маилян отметил важность скорейшего проведения работ в указанных направлениях.
В конце встречи Паскаль Хунд сообщил о гуманитарном содействии, предоставляемом арцахским офисом МККК в сотрудничестве с госорганами республики гражданскому населению, чтобы позаботиться о его нуждах.