Մոսկվայի շրջանում ահաբեկչություն է կանխվել
Օպերատիվ աշխատակիցները կանխել են ահաբեկչական գործողությունները, որոնք պատրաստել են «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական կազմակերպության բջիջի անդամները, հայտում են ՌԴ ԱԴԾ-ից:
«Արմատական իսլամիստների գտնվելու վայրերում հայտնաբերվել և առգրավվել է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք՝ հանդերձված խոցող բաղադրիչներով, այլ առարկաներ եւ փաստաթղթեր», - ասվում է հրապարակման մեջ:
Ուժայիններին հաջողվել է Վլադիմիրսկի մարզում ձերբակալել խմբի մասնակցին, որը Կենտրոնական Ասիայի երկրներից մեկի քաղաքացի է: Թե որտեղ են գտնվում մյուս կասկածյալները, չի ճշտվում:
Բացի այդ, ԱԴԾ-ն տեղեկություններ ունի, որ բջջի անդամները հավաքագրել են պոտենցիալ զինյալների և դրամ հավաքել ահաբեկիչների կարիքների համար: Միայն վերջին ամիսների ընթացքում սա Ռուսաստանում ահաբեկչությունների կասեցման արդեն առնվազն չորրորդ դեպքն է: Այս աշնանն ուժայինները հարձակումներ թույլ չեն տվել Մոսկվայում, Վոլգոգրադում և Ստավրոպոլում:
Ընդհանուր առմամբ՝ դատելով ԱԴԾ-ի հաշվետվություններից, ամեն տարի պոտենցիալ գրոհների թիվը հասնում է տասնյակների: Ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովի խոսքով՝ Ռուսաստանում 10 տարում կանխել են 150-ից ավելի ահաբեկչական գործողություն:
Դրա հետ մեկտեղ ԱԴԾ-ում  մի քանի անգամ նշել են, որ հատուկ ուշադրություն են հատկացնում արմատական իսլամի տարածմանն աշխատանքային միգրանտների շրջանում և գաղութներում, որտեղ պահվում են արդեն դատապարտված այն ահաբեկիչները, որոնք Ռուսաստան են վերադարձել Սիրիայի և Իրաքի պատերազմներից:

ФСБ предотвратила теракты в Московском регионе
Оперативники предотвратили теракты в Московском регионе, которые готовили члены ячейки террористической организации «Исламское государство» (Запрещенное в России), сообщили в ФСБ.
«По местам пребывания радикальных исламистов обнаружено и изъято самодельное взрывное устройство, начиненное поражающими элементами, иные предметы и документы», — говорится в релизе.
Силовикам удалось задержать во Владимирской области участника группы — гражданина одной из стран Центральной Азии. Где находятся другие подозреваемые, не уточняется.
У ФСБ также есть сведения, что члены ячейки вербовали потенциальных боевиков и собирали деньги на нужды террористов.
Только за последние пару месяцев это уже как минимум четвертый случай пресечения терактов в России. Этой осенью силовики не допустили нападений террористов в Москве, Волгограде и Ставрополе.
В целом, судя по отчетам ФСБ, ежегодно счет потенциальных атак идет на десятки. По словам главы службы Александра Бортникова, за десять лет в России предотвратили свыше 150 терактов.
При этом в ФСБ неоднократно отмечали, что уделяют особое внимание распространению радикального ислама среди трудовых мигрантов и в колониях, где содержатся уже осужденные террористы. Еще одна важнейшая линия работы — отслеживание боевиков, вернувшихся в Россию с войны в Сирии и Ираке.