«Ավրորան» շարունակում է աջակցել Արցախին և հայտարարում միջազգային դրամահավաքի մասին, որը կիրականացվի AraratChallenge-ի միջոցով Արցախի բնակչության համար
26/11/2020 12:50
«Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է անմիջական օգնություն տրամադրել պատերազմի ընթացքում տուժած Արցախի բնակչությանը Հայաստանում եւ Արցախում: Արդեն հաստատվել է 20 նախագիծ՝ ընդհանուր 102 միլիոն դրամ (200 հազար ԱՄՆ դոլար) բյուջեով: Նախագծերն իրականացվում են բարեգործական հիմադրամների, ինչպես նաեւ տեղերում աշխատող պետական կազմակերպությունների հետ համատեղ: Հայտերն ընդունվում են [email protected] էլ. հասցեով:
«Ավրորան» նաեւ հայտարարել է այս ուղղությամբ աշխատանքային հիմնական սկզբունքների եւ #AraratChallenge շարժման միջոցով նոր միջազգային դրամահավաքի մեկնարկի մասին:
Ֆինանսական աջակցության հայտերից եւ նվիրատվություններից բացի, ընդունվում են նաեւ կամավորության եւ փորձագիտական օգնության տրամադրման մասին առաջարկներ, ինչպես նաեւ նրանցից օգնություն ստանալու անհրաժեշտության մասին դիմումներ: Երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 1-ին կհայտարարվի կամավորական ուղղվածության նախագծերի առաջին ցուցակը:
Արդեն հաստատված նախագծերի ցանկը, որոնց ֆինանսավորում է «Ավրորան», ներկայացվում է ստորեւ.
Մարդասիրական անհապաղ օգնություն ընտանիքներին եւ երեխաներին
1. Աջակցություն Շուշիից բռնի տեղահանված անձանց Ստեփանակերտում եւ Արցախի այլ բնակավայրերում վերաբնակեցնելու համար (Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միության եւ «Հրանտ Մաթեւոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 12.500 ԱՄՆ դոլար (6,4 մլն դրամ)
2. Մարդասիրական անհապաղ օգնության տրամադրում Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերի (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն եւ Նոր Ջրաբերդ) բնակիչներին՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
3. Անկողնային պարագաների 1.000 փաթեթի տրամադրում Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 12.700 ԱՄՆ դոլար (6,5 մլն դրամ)
4. 500 տաք բաճկոնների արտադրություն Արցախի բնակիչների համար Ստեփանակերտի կարի ֆաբրիկայում` 12.000 ԱՄՆ դոլար (6,1 մլն դրամ)
5. Պատերազմից տուժած արցախցի 600 ընտանիքների աջակցության ծրագիր («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
6. 200 տաքացուցիչի ձեռքբերում Արցախից ժամանակավորապես տեղափոխված ընտանիքների համար՝ 2.500 ԱՄՆ դոլար (1,3 մլն դրամ)
Բժշկական օգնություն
7. Աջակցություն Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցի ռենտգենային սարքավորման վերկանգնման համար՝ 10.500 ԱՄՆ դոլար (5,4 մլն դրամ)
8. Աջակցություն «Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» (Travelling Doctors of Armenia) կազմակերպությանը՝ Արցախի եւ Հայաստանի դժվար հասանելի շրջաններում գտնվող տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող վիրավորներին տնային պայմաններում բժշկական ծառայություններ տրամադրելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
9. Արցախի համար շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերում («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
10. Կենսական նշանակության դեղորայքի ձեռքբերում Արցախում բնակվող տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար (1 մլն դրամ)
11. 55 ծալովի մահճակալի ձեռքբերում Արցախից տեղահանված մարդկանց համար («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1,5 մլն դրամ)
Վերականգնում, կահավորում
12. Աջակցություն Մարտակերտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի վերականգնման համար (Արցախի կրթության նախարարության հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
13. Աջակցություն Մարտունի քաղաքի քաղաքապետարանին՝ հրետանակոծությունից տուժած Մեսրոպ Մաշտոցի անվան թիվ 2 դպրոցի վերականգնման համար՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
14. Աջակցություն Ստեփանակերտում հացի փուռ հիմնելու համար, որը 6 ամիս կտրամադրի անվճար հաց եւ կստեղծի նոր աշխատատեղեր ( «Թիկունք» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
15. Ստեփանակերտի հանրակացարանի կահավորում տեղահանված արցախցիների ժամանակավոր կեցության համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
16. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
Սնունդ
17. Սեւանում, Դիլիջանում, Երեւանում ապաստանած 166 մարդկանց սննդի կազմակերպում 15 օր շարունակ (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
18. 30 օր շարունակ սննդի տրամադրում «Տիրամայր Հայաստանի» ճամբարում (Գյումրի) ապաստանած արցախցի 65 երեխաների եւ մեծահասակների՝ 9.750 ԱՄՆ դոլար (5 մլն դրամ)
Առաջին անհրաժեշտության իրեր
19. Առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում Հայաստանում ապաստանած արցախցի 200 ընտանիքների համար («Հուսո տուն» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1,5 մլն դրամ)
20. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից տեղահանված եւ Հայաստան տեղափոխված երեխաներին (Արարատի մարզ, Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար (1,05 մլն դրամ):

Aurora continues helping people of Artsakh and announces an international fundraising campaign for the people of Artsakh under the auspices of #AraratChallenge
The global Aurora Humanitarian Initiative continues to provide direct assistance to the people of Artsakh affected by the war who are now in Artsakh and Armenia. Twenty direct aid projects have already been confirmed, with a total budget of AMD 102 million ($200,000). The projects are implemented in partnership with charities and non-governmental and governmental organizations working locally. Applications are being accepted at [email protected].
Aurora has also announced its basic principles of working in this area and the launch of a new stage of international fundraising under the auspices of #AraratChallenge.
In addition to financial requests as well as donations, applications are also being accepted for the provision of or the demand in volunteer and specialist assistance. On Tuesday, December 1, the first list of volunteer projects will be announced.
The list of confirmed projects financed by Aurora can be found below:
Urgent humanitarian aid to families and children
1. Assisting in resettlement of displaced persons from Shushi in Stepanakert and other Artsakh localities (in cooperation with the Shushi “Narekatsi” Art Union and the “Hrant Matevosyan” Foundation) - $12,500 (AMD 6.4 million)
2. Providing urgent humanitarian assistance to the population of 7 villages in Martakert Province (Nor Maraga, Nor Aygestan, Nor Seysulan, Nor Karmravan, Nor Haykajur, Nor Jraberd, Hovtashen) – $10,000 (AMD 5.1 million)
3. Providing 1,000 bedding sets to the temporarily displaced people from Artsakh relocated to Armenia – $12,700 (AMD 6.5 million)
4. Making 500 warm jackets for the people of Artsakh at the Stepanakert Clothing Factory – $12,000 (AMD 6.1 million)
5. Humanitarian aid program assistance for 600 Artsakh families affected by the war (in cooperation with the Bari Mama Foundation) – $10,000 (AMD 5.1 million)
6. Purchasing 200 heaters for temporarily displaced Artsakh families – $2,500 (AMD 1.3 million)
Healthcare services
7. Assisting in the repair of X-ray equipment of the Republican Hospital of Stepanakert - $10,500 (AMD 5.4 million)
8. Assisting the Traveling Doctors of Armenia Foundation in organizing at-home medical services for the wounded (with limited mobility) in the hard-to-reach regions of Artsakh and Armenia. - $10,000 (AMD 5.1 million)
9. Contributing to the acquisition of ambulances for Artsakh (in cooperation with the Support Our Heroes Foundation) – $20,000 (AMD 10.2 million)
10. Purchasing vital medication for senior citizens residing in Artsakh (in cooperation with the Miasin Foundation) – $2,000 (AMD 1.0 million)
11. Purchasing 55 folding beds for the forcibly displaced people from Artsakh (in cooperation with the VIVA Foundation) – $3,000 (AMD 1.5 million)
Restoration; equipment
12. Assisting in restoring secondary school №1 in Martakert (in cooperation with the Artsakh Ministry of Education). - $20,000 (AMD 10.2 million)
13. Assisting the Martuni City Administration in restoring school №2 named after Mesrop Mashtots hit by aerial bombardment - $20,000 (AMD 10.2 million)
14. Assistance in founding a bakery in Stepanakert for the purpose of free distribution of bread for 6 months and for providing new jobs (in cooperation with Tikoonq Initiative Group) - $10,000 (AMD 5.1 million)
15. Contributing to the fitting out of temporary shelters in Stepanakert for the displaced people from Artsakh – $10,000 (AMD 5.1 million)
16. Assisting the Stepanakert City Administration in restoring local civil infrastructure – $10,000 (AMD 5.1 million)
Food
17. Contributing to providing meals for 166 people currently housed in Sevan, Dilijan, Yerevan for 15 days (in cooperation with the Victory-2020 Foundation) – $10,000 (AMD 5.1 million)
18. Contributing to providing meals for 65 children and adults from Artsakh currently housed in the “Holy Mother of Armenia” Catholic Center (Gyumri) for 30 days – $9,750 (AMD 5.0 million)
Essentials
19. Purchasing essentials for 200 Artsakh families temporarily relocated to Armenia (in cooperation with the “House of Hope” Foundation) – $3,000 (AMD 1.5 million)
20. Providing 50 kits with essentials to the children forced to relocate from Artsakh to Armenia (in cooperation with Global Shapers) – $2,050 (AMD 1.05 million).