«Ավրորան» շարունակում է աջակցել Արցախին և հայտարարում միջազգային դրամահավաքի մասին, որը կիրականացվի AraratChallenge-ի միջոցով Արցախի բնակչության համար
26/11/2020 12:50
«Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է անմիջական օգնություն տրամադրել պատերազմի ընթացքում տուժած Արցախի բնակչությանը Հայաստանում եւ Արցախում: Արդեն հաստատվել է 20 նախագիծ՝ ընդհանուր 102 միլիոն դրամ (200 հազար ԱՄՆ դոլար) բյուջեով: Նախագծերն իրականացվում են բարեգործական հիմադրամների, ինչպես նաեւ տեղերում աշխատող պետական կազմակերպությունների հետ համատեղ: Հայտերն ընդունվում են [email protected] էլ. հասցեով:
«Ավրորան» նաեւ հայտարարել է այս ուղղությամբ աշխատանքային հիմնական սկզբունքների եւ #AraratChallenge շարժման միջոցով նոր միջազգային դրամահավաքի մեկնարկի մասին:
Ֆինանսական աջակցության հայտերից եւ նվիրատվություններից բացի, ընդունվում են նաեւ կամավորության եւ փորձագիտական օգնության տրամադրման մասին առաջարկներ, ինչպես նաեւ նրանցից օգնություն ստանալու անհրաժեշտության մասին դիմումներ: Երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 1-ին կհայտարարվի կամավորական ուղղվածության նախագծերի առաջին ցուցակը:
Արդեն հաստատված նախագծերի ցանկը, որոնց ֆինանսավորում է «Ավրորան», ներկայացվում է ստորեւ.
Մարդասիրական անհապաղ օգնություն ընտանիքներին եւ երեխաներին
1. Աջակցություն Շուշիից բռնի տեղահանված անձանց Ստեփանակերտում եւ Արցախի այլ բնակավայրերում վերաբնակեցնելու համար (Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միության եւ «Հրանտ Մաթեւոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 12.500 ԱՄՆ դոլար (6,4 մլն դրամ)
2. Մարդասիրական անհապաղ օգնության տրամադրում Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերի (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն եւ Նոր Ջրաբերդ) բնակիչներին՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
3. Անկողնային պարագաների 1.000 փաթեթի տրամադրում Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 12.700 ԱՄՆ դոլար (6,5 մլն դրամ)
4. 500 տաք բաճկոնների արտադրություն Արցախի բնակիչների համար Ստեփանակերտի կարի ֆաբրիկայում` 12.000 ԱՄՆ դոլար (6,1 մլն դրամ)
5. Պատերազմից տուժած արցախցի 600 ընտանիքների աջակցության ծրագիր («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
6. 200 տաքացուցիչի ձեռքբերում Արցախից ժամանակավորապես տեղափոխված ընտանիքների համար՝ 2.500 ԱՄՆ դոլար (1,3 մլն դրամ)
Բժշկական օգնություն
7. Աջակցություն Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցի ռենտգենային սարքավորման վերկանգնման համար՝ 10.500 ԱՄՆ դոլար (5,4 մլն դրամ)
8. Աջակցություն «Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» (Travelling Doctors of Armenia) կազմակերպությանը՝ Արցախի եւ Հայաստանի դժվար հասանելի շրջաններում գտնվող տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող վիրավորներին տնային պայմաններում բժշկական ծառայություններ տրամադրելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
9. Արցախի համար շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերում («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
10. Կենսական նշանակության դեղորայքի ձեռքբերում Արցախում բնակվող տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար (1 մլն դրամ)
11. 55 ծալովի մահճակալի ձեռքբերում Արցախից տեղահանված մարդկանց համար («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1,5 մլն դրամ)
Վերականգնում, կահավորում
12. Աջակցություն Մարտակերտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի վերականգնման համար (Արցախի կրթության նախարարության հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
13. Աջակցություն Մարտունի քաղաքի քաղաքապետարանին՝ հրետանակոծությունից տուժած Մեսրոպ Մաշտոցի անվան թիվ 2 դպրոցի վերականգնման համար՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10,2 մլն դրամ)
14. Աջակցություն Ստեփանակերտում հացի փուռ հիմնելու համար, որը 6 ամիս կտրամադրի անվճար հաց եւ կստեղծի նոր աշխատատեղեր ( «Թիկունք» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
15. Ստեփանակերտի հանրակացարանի կահավորում տեղահանված արցախցիների ժամանակավոր կեցության համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
16. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
Սնունդ
17. Սեւանում, Դիլիջանում, Երեւանում ապաստանած 166 մարդկանց սննդի կազմակերպում 15 օր շարունակ (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5,1 մլն դրամ)
18. 30 օր շարունակ սննդի տրամադրում «Տիրամայր Հայաստանի» ճամբարում (Գյումրի) ապաստանած արցախցի 65 երեխաների եւ մեծահասակների՝ 9.750 ԱՄՆ դոլար (5 մլն դրամ)
Առաջին անհրաժեշտության իրեր
19. Առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում Հայաստանում ապաստանած արցախցի 200 ընտանիքների համար («Հուսո տուն» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1,5 մլն դրամ)
20. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից տեղահանված եւ Հայաստան տեղափոխված երեխաներին (Արարատի մարզ, Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար (1,05 մլն դրամ):

«Аврора» продолжает помощь Арцаху и объявляет о международном фандрайзинге для жителей Арцаха под эгидой AraratChallenge
26/11/2020 10:44
Международная гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает оказывать прямую помощь жителям Арцаха, пострадавшим от войны и находящимся сейчас на территории Арцаха и Армении. Уже подтверждены 20 проектов прямой помощи, общий бюджет которых составил 102 млн драмов (200 тыс. долларов). Проекты реализуются в партнерстве с благотворительными фондами, а также неправительственными и правительственными организациями, работающими на местах. Заявки принимаются по адресу [email protected]
Также «Аврора» объявила об основных принципах работы по данному направлению и запуске новой волны международного фандрайзинга под эгидой #AraratChallenge.
Кроме финансовых запросов, а также пожертвований, принимаются также заявки на предоставление волонтерской и экспертной помощи или необходимости получения помощи волонтеров и специалистов. Во вторник, 1 декабря будет объявлен первый список проектов волонтерской направленности.
Список уже подтвержденных проектов, финансируемых «Авророй», представлен ниже:
Срочная гуманитарная помощь семьям и детям
1. Помощь в расселении вынужденно переселенных лиц из Шуши в Степанакерте и других населенных пунктах Арцаха (совместно с Шушинским Союзом искусств «Нарекаци» и фондом «Гранта Матевосяна») - $12 500 (6.4 млн драмов)
2. Оказание срочной гуманитарной помощи жителям 7 сел Мартакертского района (Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармраван, Нор Айкаджур, Нор Джраберд, Овташен) – $10 000 (5.1 млн драмов)
3. Предоставление 1 000 комплектов постельных принадлежностей для временно перемещенных лиц из Арцаха, находящихся в Армении – $12 700 (6.5 млн драмов)
4. Производство 500 теплых курток для жителей Арцаха на Степанакертской швейной фабрике – $12 000 (6.1 млн драмов)
5. Содействие программам помощи 600 арцахским переселенцам, пострадавшим во время войны (совместно с Фондом «Бари Мама») – $10 000 (5.1 млн драмов)
6. Приобретение 200 калориферов для временно переселенных семей из Арцаха – $2 500  (1.3 млн драмов)
Медицинская помощь
7. Помощь в восстановлении рентгеновского оборудования Республиканской больницы г. Степанакерт - $10 500 (5.4 млн драмов)
8. Содействие фонду Travelling Doctors of Armenia в организации медицинских услуг на дому раненым (с ограничениями в передвижении) в труднодоступных регионах Арцаха и Армении. - $10 000 (5.1 млн драмов)
9. Содействие приобретению машин скорой медицинской помощи для Арцаха (совместно с фондом «Support Our Heroes») – $20 000 (10.2 млн драмов)
10. Приобретение лекарств жизненной необходимости для граждан старшего поколения, проживающих в Арцахе (совместно с Фондом «Миасин») - $2 000  (1.0 млн драмов)
11. Приобретение 55 раскладных кроватей для вынужденно переселенных лиц из Арцаха (совместно с Фондом «ВИВА») – $3 000 (1.5 млн драмов)
Восстановление, оборудование
12. Помощь в восстановлении общеобразовательной школы № 1 г. Мартакерт (совместно с Министерством образования Арцаха). - $20 000(10.2 млн драмов)
13. Помощь мэрии города Мартуни в восстановлении пострадавшей от бомбардировок школы №2 им. Месропа Маштоца – $20 000 (10.2 млн драмов)
14. Содействие в основании хлебопекарни в Степанакерте с целью бесплатной раздачи хлеба в течение 6 месяцев и организации новых рабочих мест (совместно с инициативной группой «Тыл») - $10 000 (5.1 млн драмов)
15. Помощь в оборудовании общежитий временного проживания для Арцахских переселенцев в Степанакерте – $10 000 (5.1 млн драмов)
16. Помощь мэрии Степанакерта в восстановлении локальной гражданской инфраструктуры  - $10 000 (5.1 млн драмов)
Питание
17. Содействие организации питания для 166 человек, размещенных в Севане, Дилижане, Ереване в течение 15 дней (совместно с Фондом Victory-2020) - $10 000 (5.1 млн драмов)
18. Содействие в предоставлении питания 65 детям и взрослым из Арцаха, проживающим в католическом центре «Богоматерь Армении» (Гюмри) в течение 30 дней – $9 750  (5.0 млн драмов)
Предметы первой необходимости
19. Приобретение товаров первой необходимости для 200 арцахских семей, временно переселенных в Армению (совместно с фондом «Дом Надежды») – $3 000 (1.5 млн драмов)
20. 50 наборов вещей первой необходимости для детей, вынужденно перемещенных из Арцаха в Армению (совместно с Global Shapers) - $2 050 (1.05 млн драмов).