«Արցախի հակամարտության լուծումը պետք է բավարարի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդներին». պետք է պարզել վարչապետի՝ պատերազմ սադրող հայտարարությունների նպատակը. Ղազինյան
26/11/2020 15:25
Վարույթն իրականացնող մարմինը պետք է պարզի՝ ինչ նպատակով ու ինչպիսի հանգամանքներում է տեղի ունեցել Արցախի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի տապալումը, ասուլիսում ասաց «Մեկ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Ղազինյանը:
«Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետի՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «Բանակցություններ չեն ընթանում», «Արցախի հակամարտության լուծումը պետք է բավարարի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդներին», «Ես բանակցությունները սկսում եմ իմ սեփական կետից» իրենց բնույթով պատերազմ սադրող հայտարարությունների նպատակը և բուն շարժառիթը», - ասաց նա:
Ղազինյանի խոսքով՝ հարկ է պարզել, թե ՀՀ վարչապետը և ԱԳ նախարարը գիտակցո՞ւմ էին, որ ՀՀ-ի կողմից բանակցությունների տապալումը անխուսափելիորեն հանգեցնելու էր Ադրբեջանի կողմից պատերազմ սանձազերծելու լեգիտիմության հիմքերի ամրապնդմանը և ապահովմանը:

Необходимо выяснить цель и реальные мотивы провоцирующих войну заявлений премьер-министра – Артур Казинян
26/11/2020 17:57
Осуществляющий производство орган должен выяснить, с какой целью и в каких обстоятельствах произошел провал переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, заявил сегодня в ходе пресс-конференции лидер партии «Одна Армения» Артур Казинян.
«В частности, цель и реальные мотивы провоцирующих по своей сути войну заявлений премьер-министра Армении "Арцах – это Армения, и все", "Переговоры не ведутся", "Решение карабахского конфликта должно удовлетворить народы Армении, Арцаха и Азербайджана", "Я начинаю переговоры с собственной точки"», - сказал Артур Казинян.
По его словам, нужно выяснить, осознавали ли премьер-министр Армении и глава МИД Армении, что провал переговорного процесса с их стороны неизбежно приведет к укреплению и обеспечению основ легитимности развязывания Азербайджаном войны.