Տոնոյանն ու Հարությունյանը պարտավոր են խոսել, հակառակ դեպքում՝ Նիկոլը դաշտ է նախապատրաստում ԶՈՒ-ում ձերբակալությունների շարք սկսելու. Աբրահամյան
27/11/2020 14:43
Բանակի հրամանատարությունը պետք է պարզաբանի, թե ինչ ապօրինի միջամտություն է թույլ տվել գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը Ջեբրայիլի ուղղությամբ՝ ինչպես Փաշինյանն է պնդում, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Զինված ուժերի հրամանատարությունը նաև պետք է մեկնաբանի՝ հասկանանք, թե ինչ բարոյահոգեբանական խնդիրներ է ունեցել ՊԲ հրամանատարությունը, որն ըստ Նիկոլի, փորձել է կարգավորել Աննա Հակոբյանը ՊԲ հրամանատարական կետում։ Ու, ընդհանրապես, երկրի պաշտպանության հին ու նոր նախարաները՝ Դավիթ Տոնոյանն ու Վաղարշակ Հարությունյանը պարտավոր են խոսել, պարզաբանեն ընդհանուր իրավիճակը, հակառակ դեպքում, Նիկոլը դաշտ է նախապատրաստում զինված ուժերում նոր ռեպրեսիաների գնալու և ձերբակալությունների շարք սկսելու համար», - գրել է նա։
Ժողովրդին ուղղված տեսաուղերձում վարչապետ Նիկոլ Փաշինանն ասել է՝ «Ցավոք, 9-րդ պաշտպանական շրջանը ճեղքվեց՝ հանգեցնելով աղետի, և այն գեներալը, ով իր ապօրինի միջամտություններով առնվազն կիսում է պատասխանատվությունն այդ ձախողման համար, հիմա ասուլիսներ է տալիս, չակերտավոր բացահայտումներ անում՝ մոռանալով հիշեցնել, որ իր ժամանակներում 42 միլիոն դոլար մսխելու փաստի առիթով, անպիտան զենք գնելու փաստի առիթով քրեական գործ է հարուցված Ազգային անվտանգության ծառայությունում առնվազն մի դրվագով, մյուս դրվագով հետաքննություն է ընթանում:
Իմ տիկնոջն է թիրախ դարձնում, մոռանալով հարց տալ՝ իսկ հրթիռակոծվող քաղաքում, որի բնակչության 70 տոկոսը լքել է իր բնակության վայրը, ի՞նչ գործ ուներ վարչապետի ընտանիքի անդամը: Այսինքն՝ Բադեն-Բադենի սանատորիա՞ էր հրթիռակոծվող Ստեփանակերտը, որ այնտեղ գտնվելը փորձ է արվում ներկայացնել որպես իշխանության ցոփության մի աննկարագրելի օրինակ:
Երբ բանակն անընդհատ լուր է ստանում, թե մարդիկ թիկունքում լքում են բնակավայրերը, ահա այս պայմաններում վարչապետի ընտանիքի անդամին ուղարկելը, որ տեսնեն մարդիկ, որ վարչապետի ընտանիքի անդամն է գտնվում Ստեփանակերտում, քաղաքական շահարկման առարկա դարձնելն ի՞նչ գործելակերպ է»:

Тигран Абрамян: Тоноян и Арутюнян обязаны выступить, в противном случае – Никол готовит почву для арестов в вооруженных силах
27/11/2020 18:13
Армейское командование должно разъяснить, какое незаконное вмешательство допустил бывший руководитель военно-контрольной службы Минобороны Армении генерал-полковник Мовсес Акопян в направлении Джебраила, как утверждает премьер-министр Никол Пашинян, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«Чтобы нам было понятно, командование Вооруженными силами должно прокомментировать также какие морально-психологические проблемы были у командования Армии обороны, которые, по словам Никола, в командном пункте Армии обороны пыталась решить его супруга Анна Акопян.
И вообще, старые и новые министры обороны страны Давид Тоноян и Вагаршак Арутюнян обязаны выступить, чтобы прояснить общую ситуацию, в противном случае - Никол готовит поле для новой серии репрессий и арестов в вооруженных силах», - написал он.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня в своем видеообращении:
«К сожалению, девятый оборонительный район прорвали, что привело к катастрофе.И генерал, который своим незаконным вмешательством как минимум разделяет ответственность за этот провал, дает сейчас пресс-конференции, делает «разоблачения», забывая напомнить, что в его время в СНБ было возбуждено уголовное дело по факту растраты 42 миллионов долларов, по факту покупки непригодного оружия. Он нацелился на мою жену, забыв задать вопрос, что делал член семьи премьер-министра в обстреливаемом городе, 70% населения которого покинуло свои дома? То есть, подвергающийся ракетному обстрелу Степанакерт был санаторием в Баден-Бадене, что нахождение там пытаются представить как пример неописуемого распутства власти?».
Он отметил, член семьи премьер-министра, по поручению премьер-министра, посетила  командный пункт Армии обороны Арцаха, чтобы выразить поддержку Армии обороны, в условиях, когда эта армия постоянно получала сведения о том, что люди в тылу покидают свои населенные пункты.