Այս վարչակազմի օր առաջ հեռացումն ավելի կնվազեցնի մեր երկրին սպառնացող արհավիրքը. Արա Սաղաթելյան (Փաստինֆո)
27/11/2020 18:50
Բազմաթիվ գործիչներ հայտարարել են, որ իրենց մոտեցման հիմքում ոչ թե այդ փաստաթուղթը չեղյալ հայտարարելն է, այլ՝ կառավարության և վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձի հրաժարականը, ժամանակավոր կառավարության ձևավորումը, ինչը հնարավորություն կտա կարող, գրագետ ունակություններ և հմտություններ ունեցող մարդկանց ներգրավել այդ փաստաթղթով ենթադրվող, կարգավորումը շարունակական դարձնող փաստաթղթերի շարադրմանը և ամրապնդմանը։ Այսինքն՝ դա հերթական սուտն է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանն՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե ընդդիմությունն առ այսօր դիրքորոշում չի հայտնել փաստաթղթի վերաբերյալ։
«Ընդդիմության անունից խոսել չեմ կարող, բայց բոլոր նրանք, որոնք հետևում են տեղեկատվական հոսքերին, հստակ տեսնում են, որ բազմաթիվ անգամներ ընդդիմության տարբեր առաջնորդներ նշել են, որ խոսքն այսօր չի գնում հրապարակված՝ երկու երկրների նախագահների և մեր երկրի վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձի կողմից վավերացված փաստաթղթի չեղյալ հայտարարելու մասին։ Խոսքը գնում է այն մասին, որ գործող իշխանությունը երկու տարվա ընթացքում ապացուցեց, որ որևէ կառուցողական գործունեության իրականացման ունակ չէ, պատերազմի ընթացքում ապացուցեց, որ հիմքում ունեցել է գործողությունների միայն սուտը և անձնական շահը», - նշեց Սաղաթելյանը։
Սաղաթելյանը գտնում է, որ օր շուտ այս վարչակազմի հեռացումն ավելի կնվազեցնի մեր երկրին սպասվող արհավիրքը և, ինչպես յուրաքանչյուր օր ուշ կանգնեցնելով պատերազմը, սրանք բերեցին բազմաթիվ զոհերի և անհետ կորածների, որոնց հարցերով կարելի էր զբաղվել շատ վաղուց, նույնն է, այս խմբակի ամեն օր իշխանության մնալը բերում է նրան, որ մենք ամեն օր մտնում ենք ավելի ցունգցվանգային իրավիճակի մեջ որպես անձ և որպես պետություն։
«Անտեսված և ոտնահարված են հայերի և հայության շահերն ամեն տեղ, սա ունենալու է մուլտիպլիկացիոն էֆեկտ։ Այսինքն՝ մենք հիմա ունենք ազգապահպանության խնդիր՝ Հայաստանից դուրս։ Արդեն բազմաթիվ տեղեր հայերին ճնշում են, նեղում են և այդ գործողությունները կրում են ուղղորդված և կազմակերպված բնույթ», - նշեց Սաղաթելյանն՝ ավելացնելով, որ այս աթոռներից կառչած մարդիկ, որոնք ֆեյսբուքներում և տեսախցիկների առջև ինչ-որ թվացյալ ողջամիտ մտքեր են արտահայտում, ի վիճակի չեն ընդհանրապես կարգավորել այդ գործընթացները։

Отстранение этого режима днем раньше уменьшит угрожающую нашей стране катастрофу – Ара Сагателян («ФактИнфо»)
27/11/2020 20:22
Различные деятели заявляли о том, что в основе их подхода – не объявление недействительным этого заявления, а отставка правительства и занимающего кресло премьер-министра лица, формирование временного правительства, что позволит вовлечь обладающих навыками и умениями грамотных людей в процесс изложения предполагаемых подписанным заявлением документов. То есть, это очередная ложь. Об этом заявил сегодня в беседе с «ФактИнфо» бывший руководитель – генеральный секретарь аппарата Национального Собрания Ара Сагателян, касаясь заявления Никола Пашиняна о том, что оппозиция по сей день не представила свою позицию о документе.
«Я не могу говорить от имени оппозиции, но все, кто следит за информационными потоками, четко видят, что различные представители оппозиции неоднократно отмечали, что сегодня речь не идет об объявлении недействительным опубликованного и заверенного президентами двух стран и занимающим кресло премьер-министра нашей страны лицом документа. Речь идет о том, что действующая власть в течение двух лет доказала, что неспособна на какую-либо конструктивную деятельность, доказала во время, что в основе ее действий были только ложь и личный интерес», - отметил Ара Сагателян.
Ара Сагателян считает, что отстранение этого режима днем раньше уменьшит угрожающую нашей стране катастрофу, и как каждый день затягивая прекращение войны, они привели к многочисленным жертвам и без вести пропавшим, вопросами которых можно было заняться очень давно, точно также каждый день пребывая этой группы у власти приводит к тому, что мы ежедневно оказываемся в ситуации цугцванга и как отдельные люди и как государство.
«Интересы армян и армянства везде игнорируются и нарушаются, это будет иметь мультипликационный эффект. То есть, сейчас мы стоим перед задачей сохранения нации, за пределами Армении. Армян притесняют, преследуют уже в различных местах и эти действия имеют целенаправленный и организованных характер», - отметил Ара Сагателян.
Он добавил, что эти цепляющиеся за кресла люди, которые выражают какие-то кажущиеся разумными мысли в Facebook и перед камерами, абсолютно неспособны урегулировать эти процессы.