Մոտ 30 քաղաքացիական անհետ կորած անձ կար, 11 դեպքով առկա է հաստատված մահվան դեպք. Արտակ Բեգլարյան
Մենք չպետք է մոռանանք, որ ունենք քաղաքացիական ներկալված անձինք և նաև քաղաքացիական կորած անձինք, որոնց մասով ամբողջ վերլուծությունը փաստացի ԱՀ մարդու իրավուքնների պաշտպանն է կատարում, քանի որ բոլորն Արցախում են գտնվել, տեսակապով քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Մոտավոր հաշվարկով մոտ 30 քաղաքացիական անհայտ կորած անձ կար ի սկզբանե, որոնց մի մասի ճակատագիրը պարզվել է: Կան արդեն հաստատված դեպքեր, որ նրանք քաղաքացիական ներկալված անձինք են և գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և ԿԽՄԿ-ն էլ կապ է հաստատել: Թվեր չեմ հնչեցնում:
Եթե չեմ սխալվում, 11 դեպքով հաստատված մահվան դեպք կա, որոնցից 7-ը միայն պատերազմից հետո: Այսինքն՝ զինադադարի ընթացքում ուղղակի մարմինները վերադարձվել են մեզ կամ մեր փրկարար ծառայությունն է գտել համապատասխան տեղերում:
Բոլոր 7-ն էլ սպանված են եղել, և հիմա փորձաքննություններն ընթանում են գրեթե բոլոր դեպքերով: Առկա են եղել խեղման և խոշտանգման դեպքեր, այդ թվում՝ հետմահու, այդ թվում՝ ակնաջներ կտրելու, աչք հանելու դեպքեր, գլխատման փորձեր, հետմահու դանակահարություններ», - մանրամասնեց Արտակ Բեգլարյանը:
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց՝ քաղաքացիական անձանց մասով առկա է ադրբեջանցիների կողմից տարածված մի քանի տեսանյութ, որտեղ կենդանի մարդկանց գլխատում են, կտրում ականջները:
«Էլ չասեմ մյուս դեպքերը՝ անմարդկային վերաբերմունք, ծաղրանք և այլն: Բոլոր այս դեպքերը վերլուծում ենք, ինքնությունները պարզում, ներկայացնում ենք Կարմիր խաչին և ռուսական կողմին: Այստեղ գլխավոր պատասխանատուն և միակ հանցագործն Ադրբեջանն է, որն ակնհայտ կերպով ժամանակ է ձգում», - նշեց Արցախի ՄԻՊ-ը:

Около 30 гражданских лиц пропали без вести, подтверждены 11 случаев смерти – омбудсмен Карабаха
Мы не должны забывать, что у нас есть как интернированные гражданские лица, так и без вести пропавшие гражданские лица, анализ которых проводит Защитник прав человека Республики Арцах, заявил сегодня в ходе видеообсуждения омбудсмен Карабаха Артак Бегларян.
«По приблизительным расчетам, изначально было около 30 без вести пропавших лиц, судьба части из них выяснена. Есть уже подтвержденные случаи, что они –  интернированные гражданские лица и находятся под контролем Азербайджана. Международный комитет Красного Креста установил связь, однако не сообщает цифры.
Если не ошибаюсь, подтверждено 11 случаев смерти, из них 7 – только после войны. То есть, в ходе перемирия тела были просто возвращены нам или наша Спасательная служба нашла их на соответствующих территориях.
Все семь человек были убиты, и сейчас почти по всем случаям проводится экспертиза. Есть случаи калечения и пыток, в том числе после смерти, в том числе – случаи отрезания ушей, выкалывания глаз, попытки отрезания голов, нанесения ножевых ударов после смерти», - уточнил Артак Бегларян.
Он также сообщил, что азербайджанцами распространенные несколько видеоматериалов о гражданских лицах, на которых живым людям отрезают голову, отрезают уши.
«Не говоря уже о других случаях, бесчеловечное обращение, издевательства и т.д. Все эти случаи анализируются, личности устанавливаются и данные передаются в Красный Крест и российской стороне. Здесь главный ответственный и единственный преступник Азербайджан, который умышленно и явно тянет время», - сказал Артак Бегларян.