Երբ գերագույն գլխավոր չարիքը Սոթքի հանքի կեսը հանձնել է Ադրբեջանին, դրա շահագործումից ՀՀ պետբյուջե վճարված հարկերի օրինականությունը կասկածի տակ է դրել. Հովհաննիսյան
27/11/2020 11:12
Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Դուք էլ երեւի մտածում էիք ալիեւը էն 50 մլրդ դոլարը ինչպես է հաշվարկել ու մեզնից պահանջելու։
Ուրեմն, երբ գերագույն գլխավոր չարիքը ստորագրել է ու իրավաբանորեն Սոթքի հանքի կեսը ( այն տարածքը, որտեղ այն գտնվում է)  հանձնել Ադրբեջանին, նա հանքի շահագործումից ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկերի ( առնվազն դրա կեսի) օրինականությունն է կասկածի տակ դրել։
Այսինքն, եթե այդ անիծյալ փաստաթղթով հանքի զբաղեցրած տարածքի կեսը Ադրբեջանինն է, որը երեկ պաշտոնապես հաստատեց ՊՆ ներկայացուցիչը, նշանակում է՝ սույն անգրագետը հանքի շահագործման ամբողջ նախկին ընթացքը դարձրել է անօրինական։
Ստացվում է՝ Սոթքի հանքի շահագործումից պետական բյուջե վճարված գումարների առնվազն կեսը կարող են համարվել ապօրինի եկամուտ։ Երբ ալիեւը հետ ուզի այս տարիներին ՀՀ բյուջե վճարած հարկերը ( դրա կեսը՝ անցնող տարածքին համահունչ)  հանկարծ չզարմանաք։
Այդ հարկից ձեզ աշխատավարձ են վճարել, թոշակ, նպաստ ու այլ ծախսեր։
«Փրկիչը» տիկին վարչապետի հիմնադրամից չի վճարելու,  վիվառոների ֆեյքերի համար նախատեսված գումարներից չի վճարելու, այլ ձեզնից է հետ ուզելու փողերը, որ վճարի ադրբեջանցիներին։ Կամ էլ դրա փոխարեն ալիեւին կնվիրի, օրինակ արմավիրը։
Հ.Գ. Օր առաջ պետք է այս ու այլ հարցեր լուծել։ Սա խուճապ չի, թեզ չի, մեկնաբանություն չի, սա իմ ու քո դռանը չոքած աղետն է։ Հավատաս թե չէ։ Ուզես թե չէ։

Верховное главное зло, сдав Азербайджану половину Сотского месторождения, поставило под сомнение законность уплаченных в госбюджет Армении налогов – Арпине Ованнисян
27/11/2020 13:12
Бывший министр юстиции Арпине Ованнисян опубликовала запись на своей странице в Facebook.
«Вы тоже, наверное, думаете о том, как алиев собирается подсчитать и потребовать от нас эти 50 млрд. долларов.
Значит так, когда верховное главное зло подписало и сдало юридически Азербайджану половину Сотского золотоносного месторождения (территорию, на которой находится рудник), поставило под сомнение законность уплаченных в госбюджет Армении налогов от его эксплуатации (как минимум половину).
То есть, если согласно этому проклятому документу, половина занимаемой месторождением территории принадлежит Азербайджану, что вчера официально подтвердил представитель Минобороны Армении, то это значит, этот неграмотный сделал незаконным весь прежний процесс эксплуатации Сотского месторождения.
Получается, что не менее половины денег, уплаченных в госбюджет от эксплуатации Сотского месторождения, может считаться незаконным доходом. Когда алиев захочет вернуть налоги, уплаченные за эти годы в бюджет Армении (в соответствии с половиной переданной территории), то не удивляйтесь.
Из этого налога вам выплачивались зарплаты, пенсии, пособия и другие расходы.
«Спаситель» не будет платить из фонда госпожи премьер-министра, не будет платить из денег, предусмотренных для фейков из «VIVARO», а потребует их от вас, чтобы вернуть азербайджанцам. Либо вместо этого он, к примеру, отдаст Армавир.
P.S. Эти и другие вопросы нужно решить как можно раньше. Это не паника, это не комментарий, это катастрофа, перед которой мы оказались. Верите или нет. Хотите или нет.