Հայաստանում ու նրանից դուրս կան մարդիկ ու խմբեր, ովքեր փորձում են անիշխանության տպավորություն ստեղծել. մենք դա թույլ չենք տալու. Վարչապետ (Տեսանյութ)
27/11/2020 13:50
Հպարտությունն ու արժանապատվությունը շատ հեշտ է պահպանել, երբ այն հարվածի տակ չէ, բայց առավել կարևոր է այն պահպանել, երբ արժանապատվությունը և հպարտությունը հայտնվել են բազմաթիվ հարվածների ներքո, ուղերձով դիմելով հայ ժողովրդին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հատկապես վերջին օրերին տեսնում ենք, որ ներհայաստանյան հանրահայտ խմբեր՝ արտաքին ուժերին համընթաց, մեր ազգային հպարտության ու արժանապատվության խոցերը բորբեքելը դարձրել են իրենց հիմնական անելիքը։ Երեկ ոմանք խրախճանք էին նախաձեռնել այն ստահոդ լուրերի ֆոնին, թե Հայաստանի կառավարությունը Գեղարքունիքի մարզից տարածքներ է զիջել Ադրբեջանին։ Այս ամենի խորքից մենք պետք է դուրս բերենք այդ խրախճանքը նախաձեռնողների հիմնական նպատակը», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ Հայաստանում ու նրանից դուրս կան մարդիկ ու խմբեր, ովքեր փորձում են անիշխանության տպավորություն ստեղծել։
«Տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանում անիշխանություն է, փորձում են քաոս սերմանել մեր երկրում։ Նրանք ուզում են ուղղակի պատերազմը տեղափոխել Հայաստանից ներս։ Ավտոմատների ու հանցագործ խմբերի գործադրմամբ երկիրը դնել ազատ անկման վիճակում՝ որպես փրկիչ իրենց վերադարձն ապահովելու համար։ Մենք սա թույլ չենք տալու, ոչ թե նրա համար, որ իշխանությունից կառչած ենք, այլ որովհետև՝ դա չի ուզում ժողովուրդը, ՀՀ հպարտ քաղաքացին, ում հպարտությունը, այո՛, խոցված է, բայց ոչ՝ ոչնչացված, ում արժանապատվությունն, այո՛, վիրավորված է, բայց ոչ՝ մահացած», - ասաց վարչապետը։

В Армении и за ее пределами есть люди и группы, которые пытаются создать впечатление безвластия, мы не позволим этого – Никол Пашинян
27/11/2020 15:42
Гордость и достоинство очень легко сохранять, когда они не находятся под ударом, но гораздо важнее их сохранить, когда гордость и достоинство оказываются под многочисленными ударами, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем обращении к армянскому народу.
«Особенно в последние дни мы видим, что известные внутри Армении группы, которые действуют параллельно желаниям внешних сил, усиленно работают, чтобы еще более воспалить болевые точки нашего народа. Вчера некоторые устроили пиршество на фоне ложных сведений, что правительство Армении уступило Азербайджану территории Гегаркуникской области. Мы должны понять основную цель инициаторов этого пиршества», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что в Армении и за ее пределами есть люди и группы, которые пытаются создать впечатление безвластия.
«Создать впечатление, что в Армении безвластия, создать хаос в стране. Они просто хотят перенести войну в Армению, чтобы страна оказалась в режиме свободного падения, и, таким образом, обеспечить свое возвращение. Мы не позволим этого, не потому, что цепляемся за власть, а потому что, этого не хочет народ. Гордый гражданин Армении, чья гордость, да уязвлена, но не уничтожена. Чье достоинство, да, оскорблено, но не умерло», - сказал премьер-министр.