Աշխարհում եղե՞լ է դեպք, երբ որևէ պետություն իր ամենամեծ ոսկու հանքը հանձնի թշնական պետությանը, GPS սարքի միջոցով կատարված հետազոտության հիման վրա. Գոհար Մելոյան
28/11/2020 13:03
Մտածում ես, որ ավելի վատ չի կարող լինել, սակայն հաջորդում է հերթական «ավելի վատը», ֆեյսբուքյան էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Հայաստանի իշխանություններն ամենօրյա ռեժիմով այնքան սխալներ են գործում, որ դրանցից յուրաքանչյուրի կործանարար հետևանքների վերլուծությունը և ինչ-որ եղանակով նվազեցումը տարիների, եթե ոչ տասնամյակների տաժանակիր աշխատանք է պահանջելու։
Վերոնշյալի համատեքստում՝ Հայաստանի ազգային հարստություններից մեկը՝ հազարավոր աշխատատեղեր ապահովող Սոթքի ոսկու հանքն Ադրբեջանին հանձնելու «եղանակը և ընթացքը» ուղղակի անկրկնելի է։
Արդյոք աշխարհում եղե՞լ է դեպք, երբ որևէ պետություն իր ամենամեծ ոսկու հանքը հանձնի մեկ այլ, այն էլ՝ թշնական պետությանը, բացառապես մի քանի ժամերի ընթացքում՝ GPS սարքի միջոցով կատարված հետազոտության հիման վրա, որի իսկությունը վիճարկվում է բազմաթիվ մասնագետների կողմից։
Համոզված եմ, որ ոչ։
Միջազգային պրակտիկայում պետությունների միջև սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը տևում է տասնամյակներ։
Այդ նպատակով ստեղծվում են մասնագիտացված հանձնաժողովներ, որոնք տարիներ շարունակ բուռն վեճեր են ունենում նույնիսկ մեկ փոքրիկ բլրակի պատկանելիության վերաբերյալ։
Իսկ Հայաստանի իշխանությունները Հայաստանի ամենամեծ ոսկու հանքը, որն ապահովում է տաս հազարից ավելի անձանց բարեկեցությունը, մեր պետության 4-րդ հարկատուն է՝ ժամերի ընթացքում հանձնեցին Ադրբեջանին։
Տնտեսական աղետի նախաշեմին դադարեցվում է ՀՀ արդյունաբերական ամենամեծ հզորություններից երկուսի՝ Սոտքի ոսկու հանքի և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայի գործունեությունը, իսկ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը հայտնվում է ծանր նոկաուտի մեջ։
Զուտ թվերի առումով աղետի աստիճանը հասկանալու համար բավարար է նշել, որ 2019 թվականի ընթացքում Սոտքի հանքն ապահովել է ՀՀ արտահանման ամբողջ ծավալի մոտ 9 %-ը, իսկ 2020 թվականին, հաշվի առնելով ոսկու գնի կտրուկ աճը, հաստատապես ավելի շատ։
Նիկոլ Փաշինյանի սխալների, դավադրությունների կործանարար հետևանքներից է նաև այն, որ Հայաստանը դեռ երկար լուրջ չի ընկալվելու աշխարհում որևէ պետության կամ գործարարի կողմից։
Հ.Գ. Այնուամենայնիվ, որևէ մեկը կարող է բացատրել՝ ի՞նչ նպատակով էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից տեղադրվում Քարվաճառ տանող դարպասը, եթե հաջորդ օրն Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է կոտրեին կամ շրջանցեին այն՝ հասնելով մինչև Սոթքի հանք»։

Есть ли в мире случай, когда какое-то государство передает свой самый крупный рудник вражескому государству, на основе проведенного с применением GPS исследования – Гоар Мелоян
28/11/2020 15:17
Как только начинаешь думать, что хуже уже быть не может, сразу начинается очередное «более худшее», написала н своей странице в Facebook специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
«Власти Армении в каждодневном режиме совершают столько ошибок, что анализ губительных последствий каждой из них и устранение требует каторжной работы на протяжении лет, не говоря уже о десятилетиях.
В данном контексте просто уникальны «форма и процесс» передачи Азербайджану одного из национальных богатств Армении – Сотского золотоносного месторождения, обеспечивающего тысячи рабочих мест.
Есть ли в мире случай, когда какое-то государство передает свой самый крупный рудник другому, причем, вражескому государству, исключительно в течение нескольких часов – на основе проведенного с применением GPS исследования, точность навигации которой оспаривается многочисленными специалистами.
Уверена, что нет.
В международной практике процесс демаркации и делимитации между государствами длится десятилетиями.
С этой целью создаются специализированные комиссии, которые годами бурно спорят даже о принадлежности небольшого холма.
А власти Армении в течение часов сдали Азербайджану самой большое золотоносное месторождение Армении, которое обеспечивает благосостояние более десяти тысяч граждан, является четвертым налогоплательщиком государства.
В преддверие экономической катастрофы прекращается деятельность двух самых крупных промышленных мощностей Республики Армения – Сотского золотоносного месторождения и Араратской золотоизвлекающей фабрики, а компания «Южно-Кавказская железная дорога» оказывается в тяжелом нокауте.
Чтобы понять степень катастрофы просто в цифровом выражении, отмечу, что в 2019 году Сотский рудник обеспечил около 9% всего объема экспорта Армении, а в 2020 году, учитывая резкий рост цен на золото, намного больше.
К числу ошибок, последствий губительных заговоров Никола Пашиняна относится также то, что Армения еще долго не будет восприниматься серьезно какой-либо страной мира  или предпринимателем.
P.S. И тем не менее, кто-то может объяснить, с какой целью власти Армении устанавливали ворота в Карвачар, если буквально на следующий день вооруженные силы Азербайджана должны были взломать или обойти эти ворота, проникнув на Сотское месторождение», - написала она.