«Փաստ». Իշխանությունները պատերազմի ավարտից 17 օր անց ինչու չեն զորացրում «մոբ» ռեսուրսը
«Ինչպես հայտնի է, նախօրեին «Իմ քայլը» խմբակցության համառ ջանքերի շնորհիվ չընդունվեց ռազմական դրությունը վերացնելու մասին օրենքի նախագիծը: Ընդդիմադիր բոլոր ուժերը վստահ են, որ սա արվում է բացառապես քաղաքական նպատակներով՝ ճնշելու բողոքի ակցիաները, հանրահավաքները, իրականացնելու ընդդիմադիրների ու ընդդիմախոսների ձերբակալություններ և այլ ճնշումներ:
Ի դեպ, այն պատճառաբանությունները, որոնք իշխանական որոշ պատգամավորներ բերում էին՝ ի պաշտպանություն ռազմական դրության պահպանման, փորձագետների կարծիքով, կարող են ոչ միայն տևական լինել, այլև մշտական (օրինակ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի սպառնալիք և այլն):
Սակայն այստեղ կա մեկ այլ ուշագրավ հանգամանք: Իշխանությունները պատերազմի ավարտից նույնիսկ 17 օր անց չեն զորացրում «մոբ» (մոբիլիզացիոն) ռեսուրսը, որից ևս, ի դեպ, Նիկոլ Փաշինյանը դժգոհություն էր հայտնել չարաբաստիկ գիշերվա իր «լայվի» ժամանակ, ինչպես նաև հետագա օրերին՝ ի թիվս այլոց պարտության «մեղավոր» նշանակելով նաև նրանց:
Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ «մոբը» չզորացրելու համար իշխանությունները մի քանի պատճառ ունեն: Նախ՝ վախենում են, որ այս թեժ օրերին այդ մարդիկ կվերադառնան ու կպատմեն ողջ իրականությունը, ինչպես նաև կհակադարձեն իրենց վարկաբեկելու Նիկոլ Փաշինյանի փորձերին:
Մյուս կողմից, մոբիլիզացիոն կարգով զորակոչված են բազմաթիվ ընդդիմադիրներ, այդ թվում, օրինակ՝ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, որոնց իշխանություններն արդեն տևական ժամանակ չեն զորացրում առանց որևէ պատճառաբանության:
Ըստ այդմ, կարծիքներ կան, որ «մոբը» իշխանությունները դարձրել են յուրատեսակ քաղաքական գործիք՝ մարդկանց «պատանդ» պահելու և քաղաքական գործընթացներից այս պահին դուրս թողնելու համար»։

«Паст»: Почему через 17 дней после окончания войны власти не демобилизуют мобрезерв
Как известно, позавчера благодаря упорным усилиям фракции «Мой шаг» не был принят проект закона об отмене военного положения. Все оппозиционные силы уверены, что это делается исключительно в политических целях, чтобы подавить акции протеста, митинги, задерживать оппозиционеров и оппонентов и осуществлять преследования, пишет газета «Паст».
Кстати, причины, которые приводились некоторыми депутатами правящей фракции в пользу сохранения военного положения, по мнению экспертов, могут быть не только длительными, но и постоянными (например, угрозы от Азербайджана и Турции и т.д.).
Однако во всем этом есть довольно примечательное обстоятельство. Даже через 17 дней после прекращения войны власти не проводят демобилизацию мобилизационного ресурса,  о котором Никол Пашинян выразил свое недовольство в своем злосчастном ночном «лайве», а также в последующие дни, назначив их в числе других «виновниками» поражения.
«По нашим сведениям, у властей есть несколько причин, чтобы не демобилизовать мобрезерв. Прежде всего, они боятся, что в этот напряженный период эти люди вернутся и расскажут всю правду, а также ответят на попытки Никола Пашиняна дискредитировать их.
С другой стороны, в мобилизационном порядке были призваны многочисленные оппозиционеры, в том числе заместитель председателя Республиканской партии Армен Ашотян, которых власти уже длительное время не демобилизуют без каких-либо причин.
Посему, есть мнения, что власти превратили мобилизационный ресурс в своеобразный политический инструмент, чтобы держать людей в качестве "заложников" и не допускать их к участию в политических процессах», - пишет газета.