Ռազմական դրությունը պետք է վերացվի. Էլինար Վարդանյան
«Հայաստանում շարունակում է գործել ռազմական դրությունը՝ սահմանափակելով խոսքի ազատության, ազատ տեղաշարժման և մի շարք այլ իրավունքներ։ Նոյեմբերի 26-ին «Իմ քայլի» պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ մերժվեց ռազմական դրությունը չեղյալ համարելու նախագիծը։
Հիմնավորումներն անհասկանալի էին։
Ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համաձայնությունից 18 օր անց երկրում ռազմական դրությունը պահպանելը չի տեղավորվում որևէ տրամաբանության մեջ։ Բացի նրանից, որ այս ռեժիմն օգտագործվում է իշխանությունը պահելու նպատակով բացառապես մարդկանց իրավունքները սահմանափակելու համար, որևէ այլ նպատակով այս դրությունը չի արդարացվում։
Ռազմական դրությամբ էր վերջին շաբաթներին հիմնավորվում հավաքների իրավունքի սահմանափակումը։ Այս հիմքով հարյուրավոր մարդիկ բերման ենթարկվեցին իրավապահ մարմիններ։ Վարչական դատարանը, սակայն, գտավ, որ «Ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» կառավարության որոշման հավելվածի III գլխի 8-րդ, IV գլխի 9.1-ին կետերի և 9.1-ին կետին առնչվող մասով 10-րդ կետի գործողությունը անհրաժեշտ է կասեցնել։ Խոսքը վերաբերում է հավաքների կազմակերպման, անցկացման և դրանց մասնակցելու, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը և պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները (այդ թվում` ելույթները, հրապարակումները) քննադատող, հերքող, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնող կամ որևէ այլ կերպ արժեզրկող հաղորդումների հրապարակման արգելքին։ Իսկ մինչ այդ Սահմանադրական Դատարանն էր կասեցրել ռազմական դրություն հայտարարելու վերաբերյալ Կառավարության որոշման այն դրույթների գործողությունը, որոնք վերաբերում են ռազմական դրության ընթացքում ՀՀ տարածքում գտնվող մարդկանց, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների ու լրագրողների կողմից կարծիք արտահայտման և մամուլի ազատության սահմանափակմանը։
Ռազմական դրությունը չվերացնելու հիմքով շարունակում են գործել բազմաթիվ այլ սահմանափակումներ, որոնք կորցրել են արդիականությունը։ Սահմանափակված է ազատ տեղաշարժի իրավունքը։ Սահմանափակված է 18-55 տարեկան տղամարդկանց ելքը ՀՀ տարածքից։ Նույնիսկ երկքաղաքացիություն ունեցողները չեն կարող հատել սահմանը, մեկնել, օրինակ, արտագնա աշխատանքի։ Եթե ռազմական գործողությունների ընթացքում այս արգելքի գոյությունը հասկանալի էր, ապա պատերազմի փաստացի ավարտից հետո նման արգելքը անտրամաբանական է և էական խոչընդոտ է նաև տնտեսության զարգացման համար։ Թե որն է այսօր այս սահմանափակման տրամաբանությունը, անհասկանալի է։
Առողջապահության նախարարի սեպտեմբերի 27-ի N 3345-Ա ռազմական դրությամբ պայմանավորված բժշկական կազմակերպություններում բժշկական օգնության և սպասարկման կազմակերպման վերաբերյալ հրամանում ժշկական կամակերպությունների համար սահմանվեցին ռազմական դրությամբ պայմանավորված մի շարք սահմանափակումներ։ Իրավական բազայում չգտանք որևէ լրացում կամ փոփոխություն, որ արվել է այս հրամանում՝ պայմանավորված ռազմական գործողությունների ավարտով։ Կամ նախարարությունում մոռացել են սահմանափակումների մասին, կամ ինչպես մնացած այլ ոլորտներում, այստեղ ևս մատնված են անգործության։
Միակ հիմնավորումը, որ իշխանականների կողմից բերվում է ի պաշտպանություն ռազմական դրության, այն է, որ վերջինիս վերացումից հետո հնարավոր չի լինի կազմակերպել ծառայությունը սահմաններում։ Սա հերթական մանիպուլյատիվ մոտեցումն է։ Թեև այս իշխանությանը մանիպուլյացիաները խորթ չեն։ Այս խնդիրը կարելի է կարգավորել առանձին իրավական ակտերով։ Այդ ակտերը վերջին շաբաթների ընթացքում արդեն իսկ պետք է ընդունված լինեին։ Պարզապես հերթական անգամ համոզվում ենք, որ այս կառավարությանը չի կարողանում, չգիտի ինչպես աշխատել։
Ռազմական դրությունը չեղյալ համարելու նախագծին դեմ էր քվեարկել իմքայլական պատգամավորներից ընդամենը 56-ը։ Ըստ էության բազմաթիվ պատգամավորներ չեն ցանկացել շարունակել մնալ այդ պատասխանատվության տակ։ Ռազմական դրությունն օր առաջ պետք է վերացվի, պետք է հանվեն իրավունքների սահմանափակումները, այս ուղղությամբ պետք է մեծացնել հանրային ճնշումները, այլապես այն նպաստելու է երկրում լարվածության աճին և ճգնաժամի խորացմանը»։

Военное положение должно быть отменено – Элинар Варданян
«В Армении продолжает действовать военное положение, ограничивающее права на свободу слова, свободу передвижения и ряд других прав. 26 ноября законопроект об отмене военного положения был отклонен большинством голосов депутатов фракции «Мой шаг».
Обоснования непонятны.
Сохранение военного положения в стране через 18 дней после соглашения о прекращении боевых действий не укладывается ни в какую логику. Кроме того, что этот режим используется исключительно для ограничения прав людей с целью удержания власти, эта ситуация не оправдана какой-то другой целью.
Именно военным положением оправдывалось ограничением права на митинги в последние недели. На этом основании сотни людей были подвергнуты приводу в правоохранительные органы. Административный суд, однако, счел необходимым приостановить действие пунктов 8 главы III, 9.1 главы IV и пункта по части пункта 10, касающегося пункта 9.1, приложения к решению Правительства Республики Армения «Об объявлении военного положения в Республике Армения». Речь идет о запрете на организацию, проведение митингов и участие в них, а также о запрете на действия, критикующие, опровергающие, ставящие под сомнение эффективность или каким-либо образом обесценивающие действия (в том числе выступления, публикации) государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, обеспечивающих правовой режим военного положения и государственную безопасность.
А до этого Конституционный суд приостановил действие тех положений решения Правительства об объявлении военного положения, которые касаются ограничения свободы выражения мнения находящимися на территории Республики Армения людьми, а также средствами массовой информации и журналистами и свободы печати во время военного положения.
Многие другие ограничения, утратившие свою актуальность, продолжают действовать на основании неустранения военного положения. Ограничено право на свободное передвижение. Ограничен выезд с территории Республики Армения мужчин в возрасте от 18 до 55 лет. Даже лица с двойным гражданством не могут пересечь границу, например, чтобы уехать на заработки заграницу. Если существование этого запрета было понятно во время боевых действий, то после фактического окончания войны такой запрет нелогичен, и представляет также существенное препятствие для развития экономики. В чем логика этого ограничения сегодня непонятно.
Приказом министра здравоохранения от 27 сентября № 3345-А «Об организации медицинской помощи и обслуживания в медицинских организациях в условиях военного положения» в медицинских организациях был установлен ряд ограничений, обусловленных военным положением. В правовой базе мы не нашли каких-либо дополнений или изменений, которые были внесены в этот приказ в связи с окончанием боевых действий. Либо в министерстве забыли об ограничениях, либо, как и в других сферах, здесь также обречены на бездействие.
Единственное обоснование, приводимое властями в защиту военного положения, заключается в том, что после его отмены невозможно будет организовать службу на границах. Это очередной манипулятивный подход. Этому правительству не чужды манипуляции. Этот вопрос может быть урегулирован отдельными законодательными актами. Эти акты уже должны были быть приняты в течение последних недель. Мы просто еще раз убеждаемся, что это правительство не может, не знает, как работать.
Против проекта отмены военного положения проголосовало всего 56 депутатов фракции «Мой шаг». Фактически, многие депутаты не захотели взять на себя эту ответственностью. Военное положение должно быть отменено как можно скорее, ограничения прав должны быть сняты, в этом направлении должно быть усилено общественное давление, в противном случае это будет способствовать росту напряженности и углублению кризиса в стране».