Ստեփանակերտի №2 դպրոցի աշխատանքի վերսկսվել է (Տեսանյութ)
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ռուս խաղաղապահներն ապահովել են ուսումնական գործընթացի վերսկսումը Ստեփանակերտի №2 միջնակարգ դպրոցում:
Մարդասիրական ականազերծման ռուսական կենտրոնի մասնագետները ստուգել են դպրոցի շենքը և հարակից տարածքը պայթյունավտանգ նյութերի առկայության առումով, իսկ Պատերազմող կողմերի հաշտեցման կենտրոնն ապահովել է էլեկտրաէներգիայի և ջեռուցման վերականգնումը, ինչպես նաև դպրոցական անհրաժեշտ գույքի և պարագաների անվտանգ առաքումը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներ, տեղական վարչակազմի ներկայացուցիչներ և դպրոցի աշակերտներ:
Ռազմական գործողությունների բռնկման պատճառով սեպտեմբերի վերջին փակվելուց հետո դպրոցը վերաբացվել է: Առաջիկայում, ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ, նախատեսվում է բացել այլ ուսումնական հաստատություններ:

Возобновление работы школы №2 в Степанакерте (Видео)
Российские миротворцы обеспечили возобновление учебного процесса в общеобразовательной школе №2 в Степанакерте, сообщили в Минобороны РФ.
Специалисты российского Центра гуманитарного разминирования проверили здание школы и прилегающую территорию на наличие взрывоопасных предметов, а Центр примирения враждующих сторон обеспечил восстановление электро- и теплоснабжения, а также безопасной доставки необходимого школьного имущества и материальных средств.
В церемонии открытия учебного заведения приняли участие военнослужащие российского миротворческого контингента, представители местной администрации и учащиеся школы.
Работа школы возобновлена после закрытия в конце сентября в связи с началом боевых действий. В ближайшее время при поддержке российских миротворцев планируется открытие других учебных заведений.