Իշխանությունը 2.5 տարում դեգրադացվել է այն աստիճան, որ դեմ է գնում իր իսկ որդեգրած սկզբունքներին. Փաստաբան (Տեսանյութ)
30/11/2020 19:24
Ցուցարարների նկատմամբ իրավապահների կիրառած ուժը համաչափ չէ: Ցավալիորեն պետք է արձանագրել, որ ճանապարհներ փակելով իշխանության եկած ուժը հիմա լրիվ այլ կերպ է վարվում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
«Այսօր գալով իշխանության՝ նրանք անում են հակառակը, ցուցարարների հանդեպ կիրառում են բիրտ ուժ՝ որևէ կերպ չարդարացված, որևէ չափ համաչափ չհամարվող: Սա ընդամենը խուճապի դրսևորում է», - ասաց Վարոսյանը:
Փաստաբանը շեշտեց, որ հիշելով 2018-ի դեպքերը՝ իր համար կատարվողը կարծես դեժավյու լինի:
«Երկակի ստանդարտներն են զարմանալի: Իշխանությունն ընդամենը 2.5 տարում դեգրադացվել է այն աստիճան, որ դեմ է գնում իր իսկ որդեգրած սկզբունքներին: Ոստիկաններն իրենց գործողություններով ավելի շատ փողոց փակեցին, քան ցուցարարները», - ասաց փաստաբանը:
Վերջում Երվանդ Վարոսյանը կարծիք հայտնեց, որ իր հաշվարկով խաղաղ ակցիայից բերման է ենթարկվել մոտ 30 անձ:

За два с половиной года власть настолько деградировали, что идет против своих же принципов – адвокат
30/11/2020 20:04
Правоохранители применили к участникам акции несоразмерную силу. К сожалению, нужно констатировать, что сила, которая пришла к власти, закрывая улицы, сейчас поступает совершенно по другому, заявил сегодня журналистам адвокат Ерванд Варосян.
«Придя к власти, они делают сегодня абсолютно  противоположное – применяют к демонстрантам грубую силу, которую никак нельзя назвать оправданной, соразмерной. Это всего лишь проявление паники», - сказал Ерванд Варосян.
Адвокат отметил, что вспоминая события 2018 года, у него возникает чувство дежавю от происходящего.
«Удивляют двойные стандарты. Власть всего за два с половиной года настолько деградировала, что идет против своих же принципов. Полицейские своими действиями больше перекрывали улицы, чем митингующие», - сказал адвокат.
Ерванд Варосян отметил также, что по его подсчетам, полиция задержала более 30 участников мирной акции.