Անվտանգության երաշխիքներ չունեմ, բայց, ամեն դեպքում, չենք պատրաստվում լքել բնակավայրը. Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարը՝ Բերձորի մասին
30/11/2020 19:51
Բերձորը մնում է, ես մնում եմ, բնակիչները տեղում են, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մուշեղ Ալավերդյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի վերջո բնակիչները տարհանվելո՞ւ են շրջանից, թե՞ ոչ։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 1-ին Լաչինի շրջանը հանձնվում է Ադրբեջանին՝ ի կատարումն Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած հայտարարության։
«Պայմանավորվածություն, անվտանգության երաշխիքներ ես չունեմ, բայց, ամեն դեպքում, չենք պատրաստվում լքել բնակավայրը։ Միգուցե, վերադասն ունի։ Բանակցությունները վարում է հայկական դիվանագիտական կորպուսը, դիվանագիտական խողովակներով թե ինչ համաձայնություն ունեն այս պահի դրությամբ՝ տեղյակ չեմ։ Լաչինի միջանցքի՝ ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորամիավորման հրամանատարության հետ այսօր դեռևս չեմ հանդիպել։ Երեկ հանդիպել եմ։ Հստակ ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում, ամեն դեպքում, չունեմ պաշտոնական տարհանման հրաման։ Աղավնո, Սուս և Բերձոր համայնքների բնակիչներին խորհուրդ ենք տալիս մնալ և ապրել իրենց բնակավայրերում։ Համաձայնագրի համաձայն՝ ամսի 9-ի, այս շրջանն արդեն հստակ է, որ անցնում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո», - ասաց Մուշեղ Ալավերդյանը։
«Դա, կարծում եմ, որոշակի երաշխիք է։ Իհարկե, որևէ բնակչի չենք կարող ստիպել և չենք էլ ստիպում հակառակն անել։ Մեծ թվով մեր բնակիչներ, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով պատերազմական գործողությունների ժամանակ դուրս էին եկել, հիմա զանգահարում և վերադառնալու ցանկություն են հայտնում», - ասաց Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը։

У меня нет гарантий безопасности, но во всех случаях мы не собираемся покидать город – и.о. руководителя администрации Кашатагского района
30/11/2020 20:57
Город Бердзор остается, я остаюсь, жители в своих домах, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am исполняющий обязанности руководителя администрации Кашатагского района Мушег Алавердян, касаясь вопроса эвакуации граждан.
Напомним, 1 декабря Лачинский район переходит под контроль Азербайджана в соответствии с подписанным главами Армении, России и Азербайджана заявлением.
«У меня нет договоренности, гарантий безопасности, но во всех случаях, мы не собираемся покидать город. Может у руководства есть. Переговоры ведет армянский дипломатический корпус, по дипломатическим каналам, какого они достигли соглашения на данный момент, я не знаю. Я пока не встречался с командованием российского подразделения, которое осуществляет миротворческую миссию вдоль Лачинского коридора. Встречался вчера. У меня нет точной информации, во всех случаях официального указания об эвакуации тоже нет. Жителям общин Агавно, Сус и Бердзор мы советуем оставаться и жить в своих домах. Согласно соглашению, 9 числа этот район уже четко переходит под контроль российского миротворческого контингента», - сказал Мушег Алавердян.
«Считаю, что это определенная гарантия. Конечно, мы не можем заставлять никого, и не заставляем делать обратное. Многие наши жители, которые во время войны уехали по каким-то причинам, сейчас звонят и хотят вернуться», - сказал исполняющий обязанности администрации Кашатагского района.